Aviva Życie walczy o nowych klientów IKE i IKZE

Aviva Życie obniża na trwałe  opłatę od składki wpłacanej na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego  (IKZE).  Dotychczasowe oferta promocyjna firmy jest już  ofertą podstawową. Ponadto  - donosi "Rzeczpospolita"(Nr z 15.06.2012 r.) - towarzystwo  wraca do oferowania indywidualnego konta emerytalnego (IKE), gdyż do tej pory jedynie zarządzała IKE założonymi przez klientów kilka lat temu, ale nie zawierała nowych umów. Dziennik przypomina, iż  Aviva wprowadziła wcześniej opłaty od wpłacanych składek na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) uzależnione od wartości zgromadzonych pieniędzy i wybranego wariantu oszczędzania (było to 8 lub 10 proc. ); po wpłaceniu 6 tys. zł  opłaty spadały odpowiednio do 4 i 6 proc. Z kolei "dla klientów aktywujących usługę iBOK lub obecnych klientów Aviva opłata pobierana ze składki była promocyjna i od razu niższa: 4 proc.  w wersji bez ochrony (wariant standardowy), 6 proc. w wersji z ochroną (wariant premiowy).
Zarówno  w ramach IKZE, jak i  w IKE klienci mają do wyboru 11 funduszy o różnym profilu ryzyka - pisze "Rz".

ZUS  dostępny  elektronicznie

Platforma Usług Elektronicznych pozwoli załatwić większość spraw związanych z zakładem ubezpieczeń bez wychodzenia z domu. Dzięki PUE można złożyć  dokumenty,  sprawdzić stan swojego konta (zarówno w ZUS, jak i w OFE od 1999 r.), wyliczyć hipotetyczną emeryturę,  czy choćby spotkać  się z wirtualnym doradcą - pisze  "Gazeta Wyborcza"(Nr z 15.06.2012 r.). Wirtualny doradca pomoże klientowi bezpiecznie przejść przez wszystkie funkcje nowej witryny. Trzeba wejść na stronę www.pue.zus.pl i po przeczytaniu zaakceptować regulamin. Następnie zarejestrować się, podając swoje dane personalne i  kontaktowe (e-mail albo telefon) oraz utworzyć  hasło (z co najmniej 8 znaków). Kolejnym krokiem jest  wpisanie kodu składającego się z cyfr i liter.  "Jeśli całą operację wykonywaliśmy w domu i nie mamy podpisu elektronicznego, to musimy się pofatygować do najbliższej placówki ZUS i potwierdzić swoje konto"- informuje "Wyborcza". Osoby posiadające podpis elektroniczny w formie certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufania e-PUAP  logują się automatycznie, bez konieczności wizyty w placówce.   Serwis powinien być dostępny dla klientów ZUS   także  przy użyciu  technologii telefonii komórkowej. Platforma ZUS,  wcześniej testowana w Rzeszowie i Sosnowcu,   praktycznie ruszyła 14 czerwca br., kiedy  w ciągu paru godzin do PUE zalogowało się aż 8 tys. osób.
Jak donosi dziennik, "Ci, którzy nie mają w domu internetu, wkrótce (najprawdopodobniej od początku lipca) będą mogli skorzystać z samoobsługowych urządzeń informacyjnych, czyli tzw. urzędomatów, które pojawią się w placówkach ZUS".
Według "GW", koszt projektu cyfryzacji zakładu ubezpieczeń w 85 proc., finansowanego  przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 100 mln zł.

MG chce rozszerzyć  dostęp do świadczeń przedemerytalnych 

Ministerstwo Gospodarki rozpoczęło pracę  nad trzecią ustawą deregulacyjną. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 18.06.2012 r.), w założeniach  do projektu ustawy  znalazła się m.in. propozycja rozszerzenia dostępu do świadczenia przedemerytalnego tzw. współpracującym z osobą prowadzącą firmę, czyli małżonkom, dzieciom, dzieciom drugiego małżonka, tzw. przysposobionym oraz rodzicom, rodzicom adopcyjnym (także macocha i ojczym). Według gazety,  żeby osoby wyżej wymienione nabyły prawo do świadczenia przedemerytalnego  muszą  wspólnie mieszkać  w gospodarstwie z prowadzącym firmę. Natomiast  przy ustaleniu prawa do świadczenia nie będzie brany pod uwagę m.in. ani okres, przez jaki współpraca jest wykonywana, ani wymiar czasu pracy - twierdzi "DGP". Wymogiem jest jednak  udowodnienie, "że do dnia ogłoszenia upadłości firmy ukończyła 56 lat (w przypadku kobiety) lub 61 lat (mężczyzna) i posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat (dla kobiet) lub 25 lat (dla mężczyzn)".
Gazeta pisze, iż  "takie rozwiązanie otwiera pole do różnego rodzaju nadużyć". W opinii Jeremiego Mordasewicza, eksperta ubezpieczeniowego Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, "może się okazać, że przedsiębiorcy będą fikcyjnie zatrudniać członków rodziny tylko po to, aby zyskały one świadczenie przedemerytalne".

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT