Będą tzw. bezpieczne fundusze emerytalne?

Według Komisji  Nadzoru Finansowego (KNF) na koniec października 2008 r.  przyszli emeryci oszczędzający w OFE mieli na kontach 130,2 mld zł. To zaledwie o 15,3 mld zł (13,4 proc.) więcej, niż przekazał do nich ZUS. A jeszcze rok temu stosunek ten wynosił niemal 50 proc. - informuje "Gazeta Prawna" (Nr z  06.11.2008 r.). Rząd i KNF zapowiadają zmiany, m.in. wprowadzenie bezpiecznych funduszy i ograniczenie opłat pobieranych od klientów, ponieważ prawie wszystkie OFE pobierają od swoich klientów maksymalne opłaty od wpływającej składki - pisze dziennik. Jak powiedziała "GP" Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej,  zaraz po nowym roku resort zajmie się wprowadzaniem tzw. bezpiecznych funduszy. Przyjrzy się też prowizjom pobieranym od członków OFE. KNF zapowiada z kolei postulaty zmian w przepisach regulujących sposób funkcjonowania OFE

Emerytalna alternatywa: albo pomostówki dla naprawdę potrzebujących  albo wcale  

Premier Donald Tusk oświadczył  w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" (Nr z 08.11.2008 r.), że nie będzie zgody rządu, aby z emerytur mających pomagać tym, którzy zapadają na zdrowiu, uczynić system powszechnie obniżający wiek emerytalny. Premier powiedział - pisze dziennik - ze rząd proponuje uczciwy model emerytur pomostowych - dla grup zawodowych wskazanych przez komisję medyczną. Jeśli  zaś chodzi o ustawy zdrowotne, rząd przygotowuje alternatywny program i zamierza "ruszyć z komercjalizacja szpitali przez zorganizowanie pomocy merytorycznej i organizacyjnej dla samorządów" . Zdaniem Tuska, obecnie nie ma potrzeby korekty założeń budżetowych w związku z kryzysem finansowym. Jak powiedział, w Polsce sprawdził się rygorystyczny nadzór nad bankami, a prognozy Banku Światowego pokazują, ze Polska pozytywnie się wyróżnia na tle innych krajów i na pewno nie grozi nam kryzys.

OFE: udział  akcji w portfelach na poziomie 1999 r.

Udział akcji w portfelach funduszy emerytalnych spadł do poziomu z 1999 r. W minionym miesiącu udział akcji utrzymywał się przeciętnie na poziomie 21,5 proc.-  szacuje "Rzeczpospolita" (Nr z 06.11.2008 r.) na podstawie danych z KNF. Tymczasem jeszcze we wrześniu br.  udział akcji był większy o 3,1 pkt proc., a od najwyższego ich udziału w czerwcu ubiegłego roku obecny jest mniejszy aż o ponad 16 pkt proc. - pisze dziennik. Znacznie spadła też wartość akcji notowanych na giełdzie – do 27,9 mld zł – czyli najniżej od grudnia 2005 r. OFE mogły kupić akcje na kwotę między 1,5 a 2 mld zł - podaje gazeta. Największych zakupów dokonały w październiku fundusze: PZU Złota Jesień, ING, Generali, Nordea czy AIG. W stosunku do aktywów największych zakupów dokonał z kolei fundusz Polsat. Natomiast poziom gotówki w funduszach istotnie spadł;  wartość depozytów obniżyła się o prawie dwie trzecie, do 2,5 mld zł. Według "Rzeczpospolitej",  możliwości OFE co dalszych zakupów stały się już bardzo mocno ograniczone.
Na koniec minionego miesiąca najmniej akcji miał znów fundusz Allianz – zaledwie 18,6 proc., ponad 20 proc. miały Bankowy, CU i Pocztylion. Natomiast najwięcej ma tych walorów Polsat – 39,1 proc., podczas gdy w pozostałych  OFE udział akcji w portfelu nie przekracza 24 proc.

Brak poparcia resortu  pracy dla inwestycji zagranicznych OFE

Zdaniem Jolanty Fedak, minister pracy i polityki społecznej, PTE i OFE nie tworzą już nowego systemu, nie organizują się, nie muszą więc mieć wysokich prowizji. Ten czas już minął. Jolanta Fedak powiedziała "Rzeczpospolitej"(Nr z 06.11.2008 r.). Według  minister Fedak, resort chce  wprowadzić  różne wysokości prowizji w zależności od sposobu inwestowania oraz planuje "co do zasady"  obniżyć stawki opłat. Szefowa resortu pracy opowiada się także przeciwko inwestycjom OFE  za granicą czy też w nieruchomości. W jej opinii "sytuacja na giełdzie jest bardzo dynamiczna i trzeba ją na bieżąco monitorować pod kątem bezpiecznego inwestowania naszych składek".

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT