Będzie zachowane prawo do dziedziczenia środków emerytalnych z ZUS

Rząd w projekcie ustawy o zmianach w systemie emerytalnym zachowa prawo do dziedziczenia składek, które po ograniczeniu transferów do OFE będą trafiały na subkonta w ZUS.
"Dziedziczenie będzie zachowane, tak jak ma to miejsce obecnie" - donosi "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 21.01.2011 r.) za PAP. Ponadto,  podstawą waloryzacji składki, która  trafi na indywidualne subkonta w ZUS, będzie nominalne PKB, czyli PKB plus inflacja. "To jest znacznie bardziej korzystny współczynnik, z punktu widzenia emerytów, niż oparcie waloryzacji o obligacje skarbowe. Na podstawie zaproponowanej przez nas waloryzacji już w 2011 roku może ona wynieść ponad 7 proc." pisze "DGP". Według gazety, stopa waloryzacji będzie ogłaszana co roku do 15 maja przez Główny Urząd Statystyczny.
Dziennik przypomina, iż według projektu rządowego,  składka przekazywana do OFE spadnie do 2,3 proc. z 7,3 proc., jakie fundusze emerytalne otrzymują obecnie, natomiast  5 proc. składki  będzie przekazywane na specjalne subkonto indywidualne w ZUS. Proponowane zmiany   zakładają także stworzenie dobrowolnego systemu ubezpieczeń, gdzie będzie można odprowadzać część składki do II i III filaru: najpierw 2 proc., następnie 3 proc., a od 2017 roku 4 proc. swojego dochodu (będzie można go odpisać od podstawy opodatkowania).

Polacy nie wierzą, że po zmianach w OFE wysokość emerytur wzrośnie

Niewiele osób deklaruje dodatkowe wpłaty. Większość klientów uważa, że OFE źle inwestują składki.
Około 70 proc. Polaków nie spodziewa się, że ich przyszła emerytura wzrośnie po wejściu w życie proponowanych przez rząd zmian – podaje "Rzeczpospolita"(Nr z 20.01.2011 r.), powołując się na  sondaż  GfK Polonia przeprowadzony na zlecenie gazety. Z badania  wynika, ze zaledwie 15 proc. ankietowanych liczy na wyższe świadczenie. Przy tym, bardziej optymistyczne nastawienie mają młode osoby, zaś w wyższą emeryturę nie wierzą 40-latki i starsi -  pisze dziennik. 
Z badań GfK wynika - zauważa "Rzeczpospolita" -  że tylko 8 proc. badanych zdecydowanie deklaruje chęć skorzystania z  możliwości  dobrowolnych wpłat m.in. do funduszy emerytalnych, które będą mogły być odliczane od podstawy opodatkowania. Aż ponad połowa respondentów mówi takiemu oszczędzaniu na emeryturę : "nie". Im młodsze osoby, tym chętniej wskazują, że będą płacić.  Dodatkowo odkładać pieniądze chcą głównie mieszkańcy dużych miast i osoby na kierowniczych stanowiskach.
Zdaniem Macieja Bukowskiego, prezesa Instytutu Badań Strukturalnych, " Polacy uczciwie oceniają możliwości dodatkowego odkładania pieniędzy. Nie mamy dużej skłonności do oszczędzania". 

Nie wszystkie PTE  popierają akcję "obronemeryture.pl"

Trwa kampania Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE), organizowana wspólnie z Business Centre Club: "obronemeryture.pl". Celem akcji jest uświadomienie Polakom, że w wyniku planowanej przez rząd reformy np. odkładane na starość pieniądze mogą nie być dziedziczone. W ramach tej kampanii w tym tygodniu w telewizji, prasie i internecie ukazują się reklamy i spoty informacyjne. Na stronie internetowej www.obronemeryture.pl każdy może podpisać list do premiera przeciw zmianom w systemie emerytalnym. Według inicjatorów  akcji, po miesiącu list zostanie wydrukowany i zawieziony do premiera - pisze "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 20.01.2011 r.). Z szacunków  IGTE wynika, że "jeżeli propozycje rządu wejdą w życie, to osoba, która w tym roku rozpocznie pracę i będzie pracować przez 40 lat zarabiając średnią pensję krajową, dostanie emeryturę o 6-12 proc. niższą niż w sytuacji, gdyby został utrzymany obecny system". Dziennik zauważa, że towarzystwa emerytalne nie są jednomyślne "co do celowości prowadzenia kampanii "obronemeryture.pl". Według Cezarego  Burzyńskiego, prezesa PKO BP Bankowy OFE, spośród 12 Powszechnych Towarzystw Emerytalnych zrzeszonych w IGTE,  kampanię poparło sześć, trzy wstrzymały się od głosu, a kolejne trzy były przeciw.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT