Co dalej z OFE?

Rząd może zdecydować się na przejęcie pieniędzy zgromadzonych w funduszach emerytalnych – podaje "Parkiet"(Nr z 11.09.2012 r.), powołując się na  Reutersa. Powodem tej decyzji miałoby być ratowanie finansów publicznych w sytuacji, gdy gospodarka zwalnia - pisze gazeta. Dziennik podkreśla jednak, że źródła rządowe nie potwierdzają tej informacji. "Parkiet" cytuje wypowiedź Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra pracy, iż "w resorcie pracy nie trwają żadne prace w tym zakresie".  Według gazety, resort pracy i zapisów zapowiada iż w przyszłym roku, dwa lata po obniżeniu składki do OFE,  ma odbyć się przegląd prawa dotyczącego OFE. Dziennik podaje, iż "bardzo możliwy jest inny scenariusz, w którym nie nastąpi likwidacja OFE, ale nie zostanie podniesiona składka przekazywana do tych instytucji. Zgodnie z prawem, które weszło w 2011 r., ma ona wzrosnąć od 2013 r. z 2,3 do 2,8 proc." Innym możliwym rozwiązaniem jest przeniesienie osób w wieku przedemerytalnym do ZUS, zamiast tworzenia nowego bezpiecznego funduszu emerytalnego chroniącego kapitał - spekuluje "Parkiet".

Nordea PTE kusi:  15 proc. zysku !


Nordea  Powszechne Towarzystwo Emerytalne zachęca do zakładania u siebie IKZE, reklamując przyszłe zyski kont emerytalnych hasłem: "Nordea gwarantuje 15 proc." - podaje  "Wyborcza.biz" (www.wyborcza.pl z 13.08.2012 r.). Zdaniem Wojciecha Rabieja, członka zarządu towarzystwa emerytalnego Nordea, firma oferuje  "premię, a nie gwarancję zysku. Ma ona tylko zachęcić do wieloletniego oszczędzania na starość". Nordea PTE  w  informacji prasowej pisze jednak  o gwarancji, a nie premii. "Każdy, kto założy indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) w Nordei, ma zagwarantowane 15 proc. od tej sumy".
Wpłaty na IKZE mogą wynieść do 4 proc. wynagrodzenia brutto, ale nie więcej niż 4031 zł rocznie. Tę kwotę możemy odpisać sobie od podstawy opodatkowania w deklaracji PIT.
Konta prowadzą banki,  biura maklerskie, towarzystwa emerytalne, ubezpieczeniowe czy  inwestycyjne.  Zaoszczędzone w IKZE pieniądze będzie można  wypłacić w całości lub w ratach dopiero po ukończeniu 65 lat.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT