Coraz mniej PPE

Pracownicze  programy  emerytalne  (PPE), podobnie jak trzeciofilarowe indywidualne formy oszczędzania na emeryturę,   nie rozwijają się  zbyt dobrze. Pojawia się dużo wniosków o wykreślenia programów z rejestru PPE, który prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Według "Rzeczpospolitej"(Nr z 12.10.2012 r., w 2011 r.  liczba nowo zarejestrowanych programów wyniosła 37, a wykreślono  34 PPE.
W opinii nadzoru,  w tym roku sytuacja nie wygląda lepiej. Zarejestrowano 29 nowych PPE, ale równocześnie aż 49 zostało wykreślonych. Aktualnie funkcjonuje  1098 PPE vs. 1116 na koniec 2011 r. - podaje gazeta. Dziennik podkreśla, powołując się na Łukasza Dajnowicza, rzecznika KNF, iż są jednak " pozytywne symptomy". I tak, w  okresie od 1 lipca do końca września br. powstało 16 nowych programów, podczas gdy w całym pierwszym półroczu zarejestrowano ich 13. "Korzystniejsze są także statystyki dotyczące liczby programów wykreślonych z rejestru PPE: w pierwszych dwóch kwartałach 2012 r. zlikwidowane zostały ogółem 42 programy, natomiast w trzecim kwartale 7" – mówi Dajnowicz. W jego opinii, do liczby zlikwidowanych programów wliczane są  np. wykreślenia spowodowane zmianą struktury organizacyjno-prawnej pracodawców (jeden pracodawca zastępujący kilku pracodawców prowadzących PPE).
Na utworzenie PPE zdecydowały się w ostatnim czasie na przykład ZAK czy Zakłady Azotowe Tarnów.  Według szacunków - pisze "Rz" -  do tych programów mogło przystąpić ok. 85 proc. załogi.
"Można szacować, iż liczba utworzonych w 2012 roku programów będzie zbliżona do wielkości odnotowanych w ostatnich latach, które ustabilizowały się na poziomie 30-40 nowych programów rocznie" – prognozuje   Łukasz Dajnowicz.

Będzie trudniej uzyskać  pomostówkę ?

Jeżeli ZUS uzna, że praca o szczególnym charakterze nie była wykonywana ciągle, pracownik nie dostanie emerytury pomostowej - pisze "Dziennik Gazeta   Prawna"(Nr z 15.10.2012 r.). W opinii dziennika, propozycje zmian w kodeksie pracy pogorszą możliwości uzyskania emerytury pomostowej. Dlaczego ? Albowiem   dzięki planowanym zmianom pracodawcy będą mogli elastycznie planować czas pracy stosownie do potrzeb firmy.  Może  to oznaczać,  zwłaszcza  dla zatrudnionych w szczególnych warunkach (na przykład maszynistów czy hutników), przekreślenie szans na emeryturę pomostową - pisze gazeta. Henryk Nakonieczny, członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność" twierdzi, iż  "muszą być wprowadzone takie rozwiązania, aby ZUS nie mógł zakwestionować prawa do tego świadczenia osobom, które w różnych miesiącach pracują w innym wymiarze albo nie pracują wcale"
Jak podaje "DGP",  wątpliwości organizacji zrodziły się w związku z możliwością wprowadzania nawet rocznych okresów rozliczeniowych.  Wystarczy, że ich wprowadzenie będzie uzasadnione przyczynami obiektywnymi czy technologicznymi lub że będzie to wskazane ze względu na organizację pracy. Zdaniem Moniki  Gładoch, eksperta Pracodawców RP, "może się zdarzyć, że przez cały 12-miesięczny okres rozliczeniowy przedsiębiorca nie będzie zmuszony do okresowego skracania pracy w poszczególnych miesiącach, by potem odebrać udzielony pracownikom czas wolny".

Na razie "ozusowienia" umów o dzieło nie będzie


Z sondażu przeprowadzonego przez  „Puls Biznesu” (Nr z 16.10.2012 r.) wśród małych i średnich firm  wynika, iż  jeśli rząd wprowadzi składki na ZUS do umów o dzieło,  to firmy będą ciąć pensje i zatrudnienie. Sondaż wykazał, iż ”  większość ankietowanych  przedsiębiorców (53 proc.) zamierza zmusić pracownika, by sam płacił składkę. Firma pozostawi natomiast  bez zmian kwotę brutto, czyli netto pracownik dostanie mniej niż przed wprowadzeniem zmian - podkreśla dziennik. Tymczasem ozusowanie umów o dzieło sprawi, że kwoty netto dla osób  zatrudnionych  spadną. 
Gazeta pisze, iż  chociaż  premier Donald Tusk zapowiedział, że na razie nie będzie zapowiadanego tzw. "ozusowienia",   nie oznacza to, że pomysł padł. Według "PB",  Jacek Rostowski, minister finansów twierdzi iż  „ten projekt nadal jest jak najbardziej żywy” oraz  „docelowo ozusowane muszą być wszystkie formy pracy”.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT