Fundusze private equity atrakcyjne dla inwestycji OFE

Societe Generale Asset Management, najmłodsze spośród towarzystw funduszy inwestycyjnych  zachęca otwarte fundusze emerytalne do  inwestowania w jego fundusz private equity - podaje "Puls Biznesu" (Nr z 20.07.2009 r.), powołując się na Jacka Pogonowskiego, prezesa Societe Generale Asset Management Alternative Investments (Poland)TFI. Według  Pogonowskiego,  przygotowana przez jego firmę specjalna oferta dla funduszy emerytalnych spotkała się z pozytywnym odzewem  ze strony OFE.
Private equity są bowiem naturalną kategorią aktywów dla OFE - pisze gazeta i podkreśla, że  zarządzający OFE dość pozytywnie odnoszą się do tego rodzaju funduszy. Na przykład Grzegorz Zubrzycki, dyrektor departamentu zarządzania aktywami PTE Allianz uważa, że private equity są interesującą klasą aktywów, ponieważ przynajmniej w teorii, dają wyższą stopę zwrotu niż akcje. Jednak - podkreśla Zubrzycki - w  większości przypadków zespoły zarządzające takimi funduszami na naszym rynku mają krótką historię.

W niektórych instytucjach finansowych wzrosły wpłaty na IKE

W ostatnim czasie zwiększyła się liczba osób, które korzystały ze zwiększonego limitu wpłat na indywidualne konta emerytalne (IKE). Albowiem od br. na IKE można odłożyć trzykrotność przeciętnej płacy w gospodarce, czyli dwa razy więcej niż rok wcześniej - podaje "Parkiet"(Nr z 19.07.2009 r.).  Na przykład wzrost wpłat na IKE zauważyły  niektóre banki. I tak, gdy w MultiBanku w 2008 r. średnia miesięczna składka wynosiła około 105 zł, to już w pierwszej połowie 2009 r. wzrosła ona o  ponad połowę więcej. Z kolei w  Nordei,  przy podobnej liczbie kont, aktywa IKE w ciągu pół roku wzrosły o blisko 44 proc. Gazeta podkreśla, że jednak większych zmian w oszczędzaniu na IKE nie zauważyli ubezpieczyciele, na przykład  Aviva, Generali czy  ING.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT