GFK Polonia: 25 proc. Polaków za państwowym systemem emerytalnym

Polacy negatywnie oceniają pomysł obniżenia składki na OFE - informuje "Rzeczpospolita"(Nr z 30.11.2009 r.), powołując sie na wyniki badania przeprowadzonego  przez GFK  Polonia.  Badanie pokazuje, że 64 proc. Polaków jako zły ocenia rządowy pomysł przesunięcia części składki z OFE do ZUS. Z kolei  19 proc. respondentów  uważa, że jest to dobry pomysł. Natomiast wśród osób, które deklarują, że są w OFE,  przeciwko  zmian jest 74 proc ankietowanych , a wśród osób, które nie należą do otwartego funduszu emerytalnego - 57 proc. Według gazety, Maciej Bukowski z Instytutu Badań Strukturalnych nie jest zaskoczony tymi wynikami. Twierdzi on, iż Polacy nie chcą przekazywać pieniędzy do instytucji, której nie lubią. I tak, zdaniem prof. Jacka Wodza, socjologa z Uniwersytetu Śląskiego, duża część osób nie wie jednak, na czym proponowana zmiana miałaby polegać.
Badanie wykazało, że  Polacy są podzieleni w opiniach, który system emerytalny - państwowy czy prywatny - jest lepszy. I tak, za państwowym opowiedziało się 25 proc. uczestników badania, a za prywatnym 21 proc.  ankietowanych. Natomiast aż 18 proc.  nie ma zaufania do żadnego z nich (25 proc. sadzi, że obydwa są tak samo warte).

Reformę emerytalną "psuto"

Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz  "Dziennik Gazeta Prawna" (Nr z 01.12.2009 r.)  zorganizowały  debatę dotyczącą reformy emerytalnej, z której relację opublikowała gazeta . Dużo miejsca i uwagi  w wystąpieniach uczestników debaty  zajął pomysł obniżenia składki na OFE i pozostawienia reszty  środków przeznaczonych na emeryturę w  ZUS. I tak, w opinii Ludwika Koteckiego , wiceministra finansów, sporym problemem finansów publicznych są szacunki  długu publicznego. Natomiast  zdaniem Bogusława Grabowskiego, prezesa zarządu  Skarbiec AMH,  Polska znajduje się  dopiero w  jednej trzeciej  całego procesu reformy emerytalnej. Według prezesa Grabowskiego coraz bardziej staje się  już  widoczne, iż przez te lata po  jej wprowadzeniu,    reformę emerytalna psuto. I tak, nie ma na przykład   rezerwy demograficznym w I filarze - podaje "DGP" oraz  brakuje ustawy dotyczącej zakładów emerytalnych. Nie powstały jeszcze zapowiadane  subfundusze typu B.  Bogusław Grabowski uważa także, że jeśliby  proponowane  przepisy  weszły w życie,  może to przynieść wiele  skarg konstytucyjnych.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT