IGTE: Proponowane zmiany w funkcjonowaniu OFE niekorzystne dla emerytów

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych  zbadała skutki proponowanych zmian w OFE - informuje "Rzeczpospolita"(Nr z 22.11.2010 r.). W opinii IGTE,  dobrowolność uczestnictwa w II filarze oraz obniżenie składki do OFE może wpłynąć niekorzystnie na oszczędności przyszłych emerytów. Najmniej wpłynęłoby na to zawieszenie składek do OFE na dwa lata - podaje gazeta. Tymczasem eksperci uważają, iż  w sytuacji zawieszenia składek do OFE  zaledwie 7 powszechnych towarzystw emerytalnych mogłoby sobie poradzić z utrzymaniem się na powierzchni.  Z kolei zdaniem Michała Rutkowskiego , dyrektora w Banku Światowym,  najgorszą z propozycji jest dobrowolność uczestnictwa w OFE, co nie przyniesie żadnych efektów.

Luka emerytalna wraz z odsetkami wynosi już 35 mld zł

Dobrowolność wyboru między ZUS a OFE z punktu widzenia dotychczasowej praktyki budowania systemów emerytalnych nie jest najlepszym rozwiązaniem - uważa Jan Krzysztof Bielecki, szef doradzającej premierowi Rady Gospodarczej.
Bielecki wyjaśnił - podaje "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 23.11.20101 r.), że  Rada Gospodarcza przygotowała odnośnie systemu emerytalnego "sześć scenariuszy, które są przynajmniej teoretycznie możliwe do przeprowadzenia". W opinii Bieleckiego,  jednak "tak długo, jak na ich temat nie wypowie się publicznie premier, wolałby ich nie komentować". Według "DGP", jednym z tych scenariuszy jest możliwość zawieszenia na jakiś czas składki do OFE. "Drugim wariantem jest nic nie zmieniać i kontynuować obecny model, trzecia kwestia - to ewentualnie przerabiać i do jakiego stopnia". Zdaniem  szefa Rady Gospodarczej, ze względu na to, że wciąż są wypłacane emerytury ubezpieczonym tylko w ZUS, podczas gdy część składek pracujących jest przekazywana do OFE, powstała luka. A "dzisiaj ta luka wynosi, jeżeli dodamy do tego odsetki, 35 miliardów", a więc  mniej więcej tyle, ile przeznacza się na edukację.

KNF: spadek przychodów  PTE
 
Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że przychody PTE po III kwartale 2010 r. wyniosły 1,3 mld zł, podczas gdy w I półroczu br. było to 868 mln zł. "Parkiet" (Nr z 22.11.2010 r.) informuje, że były one o 9 proc.  niższe  w porównaniu z III kwartałem 2009 r. I tak, największy  przychód  odnotował   ING PTE - ponad 312 mln zł, natomiast najniższy PTE Polsat - 14,9 mln zł. Z kolei  opłaty od składek wyniosły ponad 582 mln zł (w I półroczu br. - 376 mln zł). Według gazety, były niższe o 37 proc.  w porównaniu z 2009 r. Opłaty za zarządzanie sięgnęły zaś 658 mln zł (w I półroczu br. - 432 mln zł), czyli o 41 proc.  więcej niż rok wcześniej. Dziennik twierdzi, iż  koszty PTE  wyniosły 889 mln zł, podczas gdy kwartał wcześniej było to 587,6 mln zł. I tak, największy wzrost wypracowały OFE: Axa, Generali, Nordea, Warta i PKO BP Bankowy. Natomiast wydatki na akwizycję sięgnęły ponad 330 mln zł. Najwięcej na ten cel wydała Axa PTE - ponad 96 mln zł, a najmniej PTE Polsat - ponad 51 tys. zł.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT