IGTE zapowiada złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją ewentualnych nowych przepisów w sprawie OFE

Rząd zaproponował debatę na temat zmian w systemie emerytalnym i zadeklarował, że decyzje w sprawie wyboru wariantu reformy zapadną pod koniec sierpnia br. - pisze "Gazeta Wyborcza"(Nr z 22.07.2013 r.). Według ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza, "propozycję, likwidacji i wygaszania OFE, odrzuciliśmy".  Jak oświadczył dziennikarzom, "trwa poszukiwanie najlepszego wariantu. (...) dyskusji o likwidacji nie ma i takich intencji nie ma" - podaje "Wyborcza". Tymczasem - donosi "GW" -  Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej  Towarzystw Emerytalnych chce, aby  "Trybunał Konstytucyjny zbadał, czy propozycje zmian w systemie emerytalnym są zgodne z konstytucją". Rusewicz powiedziała dziennikarzom, że IGTE oczekuje " na ustalenia konkretnych przepisów i wtedy będzie rozważane złożenie wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją do Trybunału Konstytucyjnego".  W opinii Izby, to byłoby "wywłaszczenie bez odszkodowania (w każdym z trzech wariantów) i jak najbardziej będziemy analizować złożenie wniosku do Trybunału". 

Emeryt nie skorzysta z ustawy, jeśli nie wycofa pozwu z sądu

Osoby walczące w sądzie o zwrot emerytury zawieszonej w 2011 r. będą musiały wycofać swoje pozwy, inaczej nie skorzystają z proponowanej przez ministra pracy ustawy - informuje "Rzeczpospolita"(Nr z 22.07.2013 r.). Według dziennika, właśnie został rozesłany do konsultacji społecznych projekt ustawy o wypłacie emerytur, zawieszonych - w wyniku nowelizacji ustawy o finansach publicznych - od 1  października  2011  r.  do 21 listopada 2012 r.  Projekt przewiduje zwrot 600 mln zł dla ponad 35 tys. osób. Wniosek o wypłatę tych pieniędzy będzie można złożyć w ciągu roku od jej wejścia w życie - pisze gazeta. Jednak  z nowych przepisów skorzystają tylko osoby, które nie złożyły pozwu w tej sprawie  albo wycofają go z sądu - zauważa 'Rz".

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT