KNF : kapitały własne PTE zbyt niskie

Komisja  Nadzoru Finansowego  planuje jeszcze w tym roku wysłać do powszechnych towarzystw emerytalnych  pismo, w którym będzie zalecał niewypłacanie w przyszłym roku dywidendy akcjonariuszom. Według nadzorcy, zatrzymanie zysków w spółce  ma zwiększyć  kapitały towarzystw - pisze  "Rzeczpospolita"(Nr z 07.11.2011 r.).  W opinii Jana E. Rościszewskiego, zastępcy przewodniczącego rady nadzorczej Pocztylion-Arka PTE, " trudno ustosunkować się do takiej propozycji, gdy nie mamy uzasadnienia". W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele innych akcjonariuszy PTE.
Dziennik podkreśla, iż  w br. siedem z 14  PTE wypłaciło dywidendę - kwotę w wysokości  prawie 880 mln zł. Według gazety, od 2003 r. do właścicieli towarzystw trafiło już  3,86 mld zł. Z kolei od 2002 r. do końca 2010 r. ich zysk netto wyniósł 4,76 mld zł. Niestety, wśród PTE są takie, które nie mogą pokryły jeszcze strat z lat ubiegłych, np.  PKO BP Bankowy, Nordea czy Warta.
Podniesienie  kapitałów własnych przez PTE jest ważne ze względu na ryzyko wystąpienia niedoboru, czyli sytuacji, gdy towarzystwo musi dopłacać z kapitałów do rachunków klientów funduszu, gdy nie wypracował on minimalnej wymaganej stopy zwrotu. Jak podkreśla  gazeta, "taka sytuacja zdarzyła się trzy razy w ciągu 12 lat istnienia OFE. W sytuacji gdy rośnie limit inwestycji w akcje taka sytuacja potencjalnie może się zdarzać częściej, a do tego wysokość dopłaty może być znacząca z uwagi na wzrost aktywów OFE." Przedstawiciele branży stoją na stanowisku, iż  "zmiany dotyczące wymogów kapitałowych powinny pojawić się w prawie, a przyjęty mechanizm powinien uwzględniać prawdopodobieństwo dopłaty do rachunków klientów przez PTE" - podaje "Rzeczpospolita".

Poczta Polska zbyt droga aby dostarczać świadczenia emerytom i rencistom ?

Nawet 45 mln zł  mógłby zaoszczędzić ZUS, rezygnując z usług Poczty Polskiej w doręczaniu  rent i emerytur - szacuje  "Gazeta Wyborcza" (Nr z 03,11,2011 r.). Według gazety, blisko 42 proc. z  7,5 mln emerytów i rencistów, obsługiwanych przez ZUS,  ciągle korzysta z listonosza. W  ubiegłym roku ZUS zapłacił za to Poczcie Polskiej około 276 mln zł. Tymczasem- pisze dziennik - prywatne poczty są w stanie taką usługę świadczyć już o 20-30 proc. taniej. Zdaniem Jacka Dziekana, rzecznika ZUS, dla ZUS  podstawowym kryterium wyboru operatora jest bezpieczeństwo i pewność wypłat świadczeń. Takim operatorem jest w tej chwili tylko Poczta Polska, która świadczy te usługi na terenie całego kraju. – przekonuje.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT