KNF wydał pierwsze zgody na utworzenie dobrowolnych funduszy emerytalnych

PKO BP Bankowy PTE oraz  PTE PZU mają już zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na utworzenie dobrowolnych funduszy emerytalnych. Jednak instytucje te będą mogły oferować klientom indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) dopiero po uzyskaniu zgody nadzoru na zmianę statutu. A  to może nastąpić, zgodnie z prawem, dopiero po 1 stycznia 2012 r.- pisze  "Rzeczpospolita"(Nr z 23.11.2011 r.). Według gazety,  trzy kolejne towarzystwa emerytalne złożyły już wnioski do KNF w sprawie utworzenia dobrowolnego funduszy emerytalnego oraz zmian w statucie. Dziennik pisze, że około połowa PTE wyraziła zainteresowanie IKZE i kontaktowała się w tej sprawie z urzędem nadzoru. "Dobrowolny fundusz emerytalny utworzy jeszcze – jak wynika z deklaracji – na pewno PTE: Warta, Axa, Pocztylion-Arka i Pekao Pioneer" - twierdzi "Rzeczpospolita".
Indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), nowy produkt służący do indywidualnego, dodatkowego oszczędzania na emeryturę wystartuje z początkiem przyszłego roku. Wpłaty na nowe IKZE  będzie można odpisać od podstawy opodatkowania.
IKZE mogą być oferowane klientom przez firmy ubezpieczeniowe, banki, domy maklerskiej, towarzystwa funduszy inwestycyjnych oraz powszechne towarzystwa emerytalne.

Dłuższy staż pracy, wyższa emerytura

Polacy będę pracować do 67. roku życia. Jednak wiek emerytalny ma być podnoszony dopiero od 2013 r. I tak, mężczyźni, którzy urodzili się w październiku 1953 roku i później, będą już pracować do 67. roku życia. Natomiast panie urodzone w październiku 1973 r. i później muszą liczyć się tym, że będą pracować dłużej - zauważa  "Rzeczpospolita"(Nr z 21.11.2011 r.). Wiek emerytalny ma wzrastać co cztery miesiące o miesiąc, co  oznacza, że co rok będziemy pracować o trzy miesiące dłużej. Według premiera - pisze dziennik - "ta zmiana pozwoli ograniczyć nadmierne zadłużanie się państwa oraz pozwoli stabilnie wypłacać emerytury wszystkim. Wiek emerytalny ma być stopniowo podnoszony już od 2013 r." Dzięki temu w 2020 r. dług publiczny do PKB wyniesie 42 proc., w 2030 r. będzie to 40 proc., a d 2040 r. spadnie do 35 proc. PKB.
Rząd szacuje zaś,  że na przykład  kobieta w wieku 50 lat, która będzie pracować 3 lata dłużej,  może spodziewać się świadczenia wyższego o 20 proc. Z kolei 39-latka będzie pracować o 7 lat dłużej, a jej emerytura ma być wyższa nawet o 80 proc.- informuje gazeta.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT