Klienci OFE stracili w listopadzie br.

Otwarte Fundusze Emerytalne straciły w listopadzie 2011 r.  Ich wynik  inwestycyjny  wyniósł średnio około minus ( -) 2 ,1 proc. w minionym miesiącu. Byłby słabszy,  gdyby nie duży wzrost indeksów giełdowych w ostatnim dniu listopada br. - szacuje "Rzeczpospolita"(Nr z 01.12.2011 r.). W  tym dniu wartość jednostek OFE, na które przeliczane są składki klientów,  w tym jednym dniu wzrosła tym samym o kilkadziesiąt groszy.
Jak zauważa gazeta, był  to zresztą szósty miesiąc w br., który OFE kończą ze stratą.  Według obliczeń dziennika, od początku 2011 r.  OFE wykazują stratę, która wynosi przeciętnie 4,4 proc., czyli znacznie mniej niż spadek indeksów giełdowych.
I tak, w  ciągu 11 miesięcy 2011 r. najmniej straciły fundusze Axa i Generali, odpowiednio -2,8 i 3,5 proc., które miały mało akcji, jeszcze zanim w sierpniu kursy poszły ostro w dół. Natomiast najwięcej - o ponad 5 proc. - straciły  Pekao, PZU, Pocztylion i Polsat. Z kolei w  samym tylko listopadzie najmniej straciły fundusze AXA, Warta i Amplico, a najwięcej PZU Złota Jesień i Polsat. Jak podkreśla "Rzeczpospolita",  w opinii   zarządzających "mało prawdopodobny jest dodatni wynik w tym roku".

Pracodawcy nie chcą zatrudniać osób w wieku przedemerytalnym

Z ostatnich badań TNS OBOP wynika, że Polacy boją się wydłużenia wieku emerytalnego - podaje "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 01.12.2011 r.).  Aż 80 proc. respondentów opowiedziało się przeciwko zapowiedzianemu przez Donalda Tuska przechodzeniu na emeryturę dopiero w 67. roku życia. Boją się, "że nie będą w stanie konkurować z młodszymi, że nie poradzą sobie fizycznie, a przede wszystkim, że nie znajdą pracy" - pisze gazeta.  Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika bowiem, że od siedmiu miesięcy wśród zarejestrowanych bezrobotnych więcej jest osób po 50. roku życia niż 25-letnich. Tych pierwszych na koniec października br. było 411,1 tys., młodych – 401,6 tys. Z danych wynika - zauważa "DGP- że o ile liczba młodych bezrobotnych w ciągu roku spadła o 0,7 proc., to starszych wzrosła aż o 6,4 proc. Pracodawcy przyznają otwarcie, że nie chcą zatrudniać ludzi w wieku przedemerytalnym. Tymczasem z  badań demografów wynika, że w 2030 czy 2040 r.  polski rynek pracy będzie wyglądał zupełnie inaczej niż obecnie. Według wyliczeń - pisze dziennik -  liczba młodych wchodzących na rynek pracy już od przyszłego roku będzie mniejsza niż tych, którzy z niego wychodzą. "W efekcie w ciągu najbliższej dekady liczba aktywnych zawodowo 25-latków i młodszych, których teraz jest 24,5 mln, skurczy się o 1,2 mln osób. A to niewiele mniej, niż wynosi liczba obecnych bezrobotnych, których dzisiaj jest ok. 1,8 mln. W 2030 roku natomiast liczba aktywnych zawodowo 25-latków zmniejszy się aż o 3,3 mln". Popyt na 50- czy 60-latków na rynku pracy zdecydowanie wzrośnie, ponieważ  młodzi będą w mniejszości.
Popyt na pracę i liczba etatów zależeć będą od tempa wzrostu PKB i stanu finansów publicznych. A te na pewno zyskają na wydłużeniu wieku emerytalnego. Z wyliczeń Instytutu Badań Strukturalnych wynika, że w 2016 roku budżet zaoszczędzi na tym 8,4 mld zł, w 2017 już w 13,6 mld zł, a w 2047 – 83,6 mld zł.
Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego twierdzi, iż demografia zmieni rynek pracy na przyjaźniejszy dla seniorów.

Dla OFE  inwestycje zagraniczne zawsze są "dobrym pomysłem"

OFE są  w stanie inwestować długoterminowo. A inwestycje zagraniczne zawsze są dobrym pomysłem - twierdzi w "Parkiecie"(Nr z 03.12.2011 r.) Grzegorz Chłopek,  wiceprezes zarządu  ING PTE. "Nie chodzi bowiem o to, żeby w jednym czasie zarabiać na wszystkich aktywach. Dzięki dywersyfikacji w czasach złych dla jednej klasy aktywów, możemy zarabiać na innych i w ten sposób minimalizować zmianę wartości jednostek rozrachunkowych" - mówi gazecie. W jego opinii,  straty OFE  od początku br. nie są aż tak duże, więc jest  szansa na to, że wynik funduszy może być dodatni. "Czasu jest jednak dosyć mało" - podkreśla Chłopek. O wyniku funduszu emerytalnego w tym roku zadecydowała w jego opinii  selekcja akcji. "Najwięcej traciły te fundusze, które miały akcje spółek najbardziej powiązanych ze wzrostem gospodarczym. Bardzo dobrą inwestycją, mimo wszystko, okazały się akcje z głównego indeksu WIG20".

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT