Koniec prac Komisji Trójstronnej nad rządowym projektem zmian w OFE

Komisja Trójstronna zakończyła nad rządowym projektem zmian w OFE - podaje "Parkiet"(Nr z 03.03.2011 r.). Zostały doprecyzowane zapisy dotyczące m.in. waloryzacji subkonta w ZUS oraz o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego - pisze gazeta, powołując się na   Michała Boni, szefa doradców premiera. Według dziennika,  zdecydowano m.in.  że powszechne towarzystwa emerytalne nie będą miały obowiązku tworzenia IKZE i otrzymają możliwość tworzenia IKE. Ponadto, będzie  można wpłacać   na IKZE do 4 proc.  wynagrodzenia. Z kolei składka do OFE zostanie obniżona do 2,3 proc., a od 2017 r. wyniesie ona  3,5 proc.  Natomiast akwizycja do OFE zostanie zakazana - twierdzi gazeta.
Projekt ma przyjąć Komitet Stały Rady Ministrów, a następnie  rząd.  Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna - donosi "Parkiet" -  zapowiedział  zaś nadzwyczajne posiedzenie na temat zmian w OFE  24-25 marca br.

TK: ustawa o emeryturach pomostowych  zgodna z konstytucją RP

Przepisy ustawy o emeryturach pomostowych są zgodne z ustawą zasadniczą - orzekł  Trybunał Konstytucyjny.  Według "Gazety Wyborczej"(Nr z 03.03.2011 r.), jest to  już trzecia decyzja Trybunału Konstytucyjnego o zgodności emerytur pomostowych. Wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych zapisów ustawy o emeryturach pomostowych złożyło w marcu 2009 r. Forum Związków Zawodowych  - pisze dziennik. Według "GW", pierwszy wniosek  złożył  PiS, a w listopadzie ub.r.  rozstrzygany był wniosek OPZZ.  Wnioskodawcy  mieli zastrzeżenia do tego, że prawo do emerytury pomostowej mają osoby pracujące w trudnych warunkach, ale tylko te, które przynajmniej jeden dzień przepracowały przed 1999 r. Albowiem osoba która zatrudniła  się 1 stycznia 1999 r.  pomostówki nie dostanie - przypomina 'Wyborcza". Natomiast  w ostatniej skardze argumentowano  m.in., że ustawa z grudnia 2008 r. ograniczyła "w dużej mierze" liczbę rodzajów prac wykonywanych w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze., min,  prace  poza pomieszczeniami zamkniętymi, z narażeniem na hałas, zmianowo w nocy, w pyle zwłókniającym, szkodliwych warunkach chemicznych i warunkach narażających na promieniowanie jonizujące oraz na działanie pól. Według  związkowców  spowodowało to, że część osób straciła prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę - podaje "GW".

Wspólne stanowisko partnerów społecznych w sprawie zmian w OFE

Pracodawcy i związkowcy  przygotowują  wspólne stanowisko partnerów społecznych  - kompromisową propozycję zmian w OFE -  które chcą  przekazać rządowi - twierdzi w "Gazecie  Wyborczej"(Nr z 04.03.2011 r.) Jeremi Mordasewicz, ekspert przedsiębiorców z Lewiatana. W jego opinii, rządowi trudno będzie nie uwzględnić stanowiska strony społecznej w ustawie zmieniającej OFE. "Zgodziliśmy się już m.in. na obniżenie składki do 2,3 proc. i utworzenie indywidualnych subkont w ZUS. Nadal nie zgadzamy się z rządem, do jakiego poziomu ma wrócić składka przekazywana do OFE w następnych latach" - mówi Mordasewicz.
Partnerzy społeczni chcą - pisze "GW" -  żeby w ustawie znalazł się zapis, że po kilku latach -składka do OFE wzrosła do 5 proc. Według gazety, związkowcy z OPZZ   chcieliby, żeby składka wzrosła do najwyżej 4 proc., zaś pracodawcy z BCC są za pozostawieniem obecnych 7,3 proc.
"Wyborcza" przypomina, że  rząd chce od maja br.  obniżyć składkę do OFE z 7,3 do 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. zostanie zapisane na nowym subkoncie w ZUS i wydane na obecne emerytury. Dzięki temu do 2020 r. budżet ma  zaoszczędzić  ponad 180 mld zł. O tyle mniej będzie musiał dopłacić do ZUS.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT