Mało klientek OFE w wieku emerytalnym otrzyma obecnie świadczenie z II filara

Drugi rocznik klientek OFE, urodzonych w 1950 r.,  grupa ponad 3,5 tys. kobiet, osiąga właśnie wiek uprawniający do przejścia na emeryturę.  Większość z nich nie skorzysta jednak z emerytury tzw. okresowej wypłacanej z pieniędzy zgromadzonych w OFE, która należy się do ukończenia 65. roku życia – twierdzi "Parkiet" (Nr z 15.06.2010 r.). Według dziennika, w ub.r.  .liczbę  kobiet urodzonych w 1949 r., a które  osiągały wiek emerytalny szacowano na 2–2,5 tys., zaś ostatecznie świadczenie zaczęło pobierać 218. Aktualnie (dane ZUS)  ich liczba wzrosła do 312. W opinii gazety, więcej kobiet chciało jednak otrzymać świadczenie z OFE, ale nie uzbierały odpowiednio dużego kapitału. Emerytura okresowa jest bowiem przyznawana wtedy, gdy oszczędności zgromadzone w II filarze nie są niższe od 20-krotności dodatku pielęgnacyjnego (ok. 3,2 tys. zł).  ZUS podał, że odmowa dotyczyła 436 wniosków - pisze gazeta. 

Na reformę KRUS  nie  ma  woli  większości parlamentarnej 

W opinii Jacka Rostowskiego,  ministra  finansów,  do zreformowania Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potrzebna jest większość w Sejmie. Tymczasem  nie ma takiej większości – powiedział Rostowski w RMF FM.  Zdaniem ministra, reforma KRUS i tak  byłaby wprowadzana stopniowo. To znaczy -  "Rzeczpospolita" (Nr z 14.06.2010 r.) cytuje ministra Jacka Rostowskiego - " że zaczęlibyśmy od najbogatszych rolników". Według gazety, szef resortu  finansów stwierdził także, że "nie ma obecnie konieczności podnoszenia wieku emerytalnego, ponieważ po wprowadzeniu nowego systemu każdy obywatel może sam podejmować decyzję, jak długo (ponad wiek emerytalny) chce pracować".

Agenci OFE polują na stażystów ?

Agenci OFE wykorzystują dane z urzędów pracy, aby dotrzeć do stażystów i namówić ich na emerytury w II filarze - pisze "Gazeta Wyborcza"(Nr z 15.06.2010 r.).
Dla agentów funduszy emerytalnych stażyści to "łakomy kąsek". Większość z nich rozpoczyna karierę zawodową i musi wybrać firmę z tzw. II filaru emerytalnego, do której ZUS będzie przelewał część składki - pisze dziennik. Jeśli wiec ktoś tego nie zrobi, zostanie przydzielony do jednego z powszechnych towarzystw emerytalnych w drodze losowania. Urzędy pracy zobowiązane są natomiast do wywieszania co miesiąc listy zakładów pracy, do których skierowani zostali stażyści, bo to pomoc publiczna dla przedsiębiorców i musi być ona jawna. Według "Wyborczej",  prawdopodobnie z takiej listy skorzystała agentka Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego AXA, która zadzwoniła do kieleckiej firmy.
Zdaniem Beaty Wójcik, rzeczniczki PTE AXA, takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. "Bardzo zwracamy uwagę na szkoleniach na zachowanie danych osobowych, odpowiednie przedstawianie się w rozmowie". PTE AXA  również zapewnia, że przedstawiciele firmy nie podszywają się pod urzędników. Sprawę będzie też wyjaśniać kierownictwo kieleckiego PUP.

ZUS: nowa podstawa wymiaru na ubezpieczenia zdrowotne

W lipcu i sierpniu br.  podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, m.in. osób wykonujących wolne zawody oraz prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, wyniesie maksymalnie 8290 zł 98 gr. - informuje "Puls Biznesu"(Nr z 12.06.2010 r.), powołując sie na  Zakład Ubezpieczeń Społecznych.  Według  Przemysława Przybylskiego,  rzecznika  prasowego  ZUS , podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne uzależniona jest od kwoty przeciętnego wynagrodzenia. Zgodnie z komunikatem GUS, w I kwartale br. wyniosło ono 3316 zł 38 gr. - pisze dziennik.
Nowa podstawa ustalania składek dotyczy osób: prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i ich współpracowników, twórców i artystów, wykonujących wolne zawody, którzy płacą z tego zryczałtowany podatek dochodowy lub wykonują działalność gospodarczą w tym zakresie. Inne grupy objęte tą regulacją to: wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o. oraz spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich, osoby prowadzące niepubliczne szkoły lub inne placówki  oświaty.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT