Na koniec 2012 r. milion IKZE?

W końcu 2012  roku odnotowano  wzmożone zainteresowanie klientów indywidualnym kontem zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Andrzej Sołdek, prezes PTE PZU  podkreśla, że  obecnie klienci dokonują więcej wpłat na już zasilone rachunki. Grupa PZU ma już prawie 500 tys. założonych rachunków IKZE - podaje "Rzeczpospolita"(Nr z 21.12.2012 r.). "Położyliśmy nacisk na to, by jak największą liczbę osób zainteresować nowym kontem. Rozpoczynamy drugi etap, w którym będziemy namawiać klientów do systematycznego oszczędzania na tych kontach" – mówi w  dzienniku prezes Sołdek. W jego opinii, zainteresowanie IKZE  może wzrosnąć w pierwszych miesiącach 2013 r., gdy  Polacy rozliczając  podatki  zobaczą w PIT miejsce na odliczenie ulgi na IKZE. Mają  pojawić się także poradniki, jakie ulgi w danym roku można wykorzystać - informuje gazeta. Jednak zdaniem Joanny Ruteckiej  z SGH "będzie to trochę za późno", ale  akcje publikowania informacji o ulgach podatkowych publikowane w I kwartale 2013 r. będą miały pozytywny wpływ na wpłaty dokonywane w 2013 r. na nowe konto. Joanna Rutecka podkreśla, iż  jeśli ktoś nie wykorzysta limitu do końca 2012 r., to nie będzie mógł odpisać wpłaty na IKZE w przyszłym roku - pisze Rz".
Zdaniem ekspertów,  milion założonych rachunków  IKZE oraz 200 tys. zasilonych kont  będzie można uznać za sukces.

Kto kupi OFE Warta ?

OFE Warta  od kilku miesięcy  jest wystawiony na sprzedaż, ponieważ Grupa KBC, a dokładnie KBC Verzekeringen NV, do której fundusz ten należy, wycofuje się z większości biznesów w Polsce - donosi "Parkiet" (Nr z 27.12.2012 r.). Rynek szacuje, iż fundusz ten jest wart między 70–80 mln zł.  Według gazety, już na   początku 2013 r.  ma zostać  wybrany podmiot, który przejmie OFE  Warta. Natomiast w styczniu 2013 r. ma być przeprowadzone kolejne badanie kondycji finansowej (due diligence) OFE Warta; pierwsze wstępne badanie kondycji firmy zostało już wcześniej  przeprowadzone. Jak podaje gazeta,  w grze były wówczas trzy podmioty, m.in. dwie firmy z branży emerytalnej (np. PKO BP Bankowy PTE ).  Zainteresowana kupnem Warty była też m.in. grupa Aegon - pisze dziennik  i podkreśla, że "o ile sprzedaż Warty jest przesądzona, o tyle jednak nie wiadomo jeszcze, jaka będzie forma przejęcia. Czy będzie to przejęcie akcji towarzystwa emerytalnego, czy może jedynie zarządzania funduszem emerytalnym" - zauważa "P".
Dziennik podkreśla, że 2012 r.  okazał się ciekawy dla branży emerytalnej. "Pierwszy raz od długiego czasu rozpoczął się ruch w konsolidacji tego rynku". Na przykład  PKO BP Bankowy PTE podpisał umowę przejęcia funduszu Polsat, za który zapłaci ok. 65 mln zł . Teraz Bankowy czeka już tylko na zgodę Komisji Nadzoru Finansowego i "możliwe, że nadzór wyrazi swoje zdanie już w pierwszych miesiącach 2013 r."
Zgoda na transakcję, jaką chce prowadzić Bankowy – przejęcia zarządzania innymi OFE – ostatni raz zapadła w 2004 r. (PTE Polsat przejęło zarządzanie OFE Kredyt Banku), zaś  ostatnią decyzję w sprawie konsolidacji na rynku OFE nadzór wydał w 2008 r., kiedy to   pozwolił na połączenie Aegon PTE i PTE Skarbiec-Emerytura.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT