Nadal spada liczba IKE

Nie ma chętnych do odkładania dodatkowych pieniędzy na emeryturę w trzecim filarze. W pierwszym półroczu 2010 r. roku liczba indywidualnych kont emerytalnych (IKE) spadła o 36 tys. - informuje  "Gazeta Wyborcza"(Nr z 22.10.2010 r.). Według "GW", zachętą  do dodatkowego oszczędzania miało być zwolnienie z podatku Belki. Okazało się to niewystarczające, a liczba IKE spada już trzeci rok z rzędu.  W efekcie liczba wszystkich oszczędzających zmalała do 797 tys. osób. .Największy spadek odnotowano w bankach (o prawie 11 proc.) i w towarzystwach ubezpieczeń.  Nieznacznie zmniejszyła się tez  liczba kont prowadzonych przez fundusze inwestycyjne - o 1,3 proc. "Wyborcza" podaje, że jedynie biura maklerskie odnotowały wzrost liczby chętnych. W sumie na kontach emerytalnych Polacy odłożyli dotąd 2,4 mld zł,  o 30 proc. więcej niż przed rokiem. Natomiast średnia wpłata wzrosła nieznacznie - o 133 zł, do 1,2 tys. zł.( tegoroczny limit wpłat na IKE zwolnionych z podatku Belki - 9,6 tys. zł.). Zdaniem Małgorzaty Rusewicz z PKPP Lewiatan, "podniesienie limitu wpłat na IKE nie zachęci do oszczędzania osób o niższych dochodach, bo one i tak nie wykorzystują dzisiejszych limitów". 

Polacy wiedza, że na emeryturze będą bardziej biedni niż kiedy pracują

Pracujący Polacy są przekonani, że na emeryturze będą dużo biedniejsi niż obecnie. Przekonanie to jest dużo silniejsze wśród młodszych i lepiej wykształconych - wynika z najnowszego badania Millward Brown SMG/KRC dla Deutsche Bank PBC.  Przy tym aż  58 proc. ankietowanych spodziewa się, że ich poziom życia po przejściu na emeryturę „znacznie się pogorszy” - donosi   "Gazeta Ubezpieczeniowa"(www.gu.com.pl z 21.10.2010 r.).  Jedynie jedna trzecia badanych  twierdzi, że będzie żyć „co najmniej na tym samym poziomie, co obecnie”. bardziej pesymistyczni względem swoich dochodów na emeryturze niż starsi są  młodsi Polacy.  Aż trzech na pięciu trzydziestolatków spodziewa się emerytury nie większej niż 60 proc. obecnych zarobków. Z badania wynika, że  świadomość niższego standardu życia na emeryturze rośnie wraz z poziomem edukacji ankietowanych. Aż dwie trzecie mieszkańców dużych miast z wykształceniem wyższych spodziewa się, że ich przyszła emerytura wyniesie nie więcej niż 60 proc. obecnych zarobków. Natomiast ankietowani z wykształceniem średnim lub niepełnym wyższym są bardziej optymistyczni. Jedna trzecia z nich spodziewa się, że ich przyszła emerytura wyniesie tyle, co obecne zarobki lub nieznacznie mniej - podaje "GU".

Emerytura tylko na konto w banku ?

ZUS chce, żeby za kilka lat  konto w banku  miał prawie każdy emeryt. Na razie tylko emeryci z Łodzi i Trójmiasta mogą na miejscu w ZUS albo w banku zakładać darmowe konta bankowe.
Według gazety "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z  21.10.2010 r.),  w ciągu jednego dnia zakłada konto w ZUS  kilkunastu emerytów z Gdańska, Gdyni i Sopotu.  W oddziale gdańskim i jego dwóch inspektoratach od 4 października br.  dyżuruje przedstawiciel Banku Handlowego (BH), z którym emeryci mogą podpisać umowę o rachunek bankowy - pisze "DGP".  ZUS zachęca też do tego świadczeniobiorców również w I i II oddziale ZUS w Łodzi. Monika Kiełczyńska z I Oddziału ZUS w Łodzi powiedziała dziennikowi, iż  26 października br.  ZUS obchodzi  Dzień Seniora i  pracownicy Banku Pocztowego zostali zaproszeni na te obchody. "Będą mogli założyć emerytom konto" twierdzi Kiełczyńska.  BH i Pocztowy zobowiązały się, że będą bezpłatnie prowadziły konta dla emerytów. Z tej bezpłatnej oferty emeryci z Łodzi i Trójmiasta mogą skorzystać do końca 2012 roku.
Akcja promocyjna w Łodzi i Trójmieście ma potrwać do końca 2010 r. ZUS liczy, że wielu emerytów z Łodzi i Trójmiasta założy konto. .Na razie ZUS nie podjął decyzji o kolejnych pilotażach.
ZUS liczy, że sporo na tym zaoszczędzi.  Obecnie 46 proc. emerytów otrzymuje świadczenie przelewem. Pilotaż ZUS-u jest też odpowiedzią na zapotrzebowanie rządu -zauważa "DGP". Rząd chce, aby do 2013 r.  większość osób płaciła w sklepach kartą bankową, a płatności realizowała za pomocą konta. Ministerstwo Finansów (MF) ze Związkiem Banków Polskich przygotowało Program Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego w Polsce na lata 2010 – 2013.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT