Niewiele uprawnionych kobiet otrzymuje emeryturę z OFE

Na emeryturę kapitałową odkładało w OFE blisko 28,3 tys. kobiet powyżej 50. roku życia. Niewiele  kobiet, które gromadziły pieniądze w OFE i osiągnęły już wiek emerytalny, dostaje emeryturę kapitałową. Część z nich "może nie wiedzieć, że nie dostaje należących się im pieniędzy, bo średnie świadczenie z OFE to zaledwie 80 zł, podczas gdy ZUS wypłaca średnio ok. 1800 zł\" - donosi "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 22.08.2012 r.). Zdaniem gazety, wiele towarzystw emerytalnych za taki stan rzeczy obwinia  ZUS. Dlaczego ? Według PTE, w niektórych przypadkach instytucja "nie przekazuje odpowiednich informacji do funduszy". Jak mówi Grzegorz Chłopek, wiceprezes zarządu ING PTE, takich przypadków jest dużo. "Zdarza się, że w lokalnym oddziale ZUS osoba wypełniająca wniosek o świadczenie emerytalne nie dostaje dodatkowego oświadczenia o członkostwie w OFE. Wtedy centrala nie może wysłać informacji do funduszu".
Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS twierdzi w "DGP", że  przyznanie prawa do emerytury kapitałowej następuje automatycznie. "Nie jest w stanie podać, ile osób, które uzyskały uprawnienia emerytalne, a odkładały też pieniądze w OFE, otrzymuje świadczenia z ZUS. Jest przekonany, że kobiety, które ukończyły 60 lat i nie pobierają emerytury kapitałowej, nadal pracują" - zauważa gazeta.
Towarzystwa emerytalne w marcu br.  wypłacały pieniądze zaledwie 1630 kobietom. W OFE Warta procent wypłat stanowi mniej niż 2,5 proc. osób, które w 2002 roku oszczędzały w OFE. W Pekao OFE czy Aegon OFE odsetek ten przekracza 3 proc. Na przykład w  Nordea OFE, chociaż uprawnionych do świadczenia jest 1015 osób, to  emeryturę kapitałową w lipcu 2012 r. pobrało 110; w  Amplico OFE  z 802 uprawnionych kobiet tylko 238 pobiera świadczenia. Natomiast w Generali pieniądze dostaje około 30 proc. pań urodzonych pomiędzy 1945 a 1952 r.
W opinii  Aleksandry Wiktorow, Rzecznika Ubezpieczonych, część z nich nie doczekała momentu pierwszej wypłaty emerytury kapitałowej, ponieważ wcześniej zakończyła pracę. "Jeśli ktoś zdecydował się na przejście na wcześniejszą emeryturę, musiał zrezygnować z członkostwa w OFE" – wyjaśnia Wiktorow.

OFE Warta na sprzedaż

OFE Warta jest  wystawiony na sprzedaż. Jak informuje "Rzeczpospolita" (Nr z 17.08.2012 r.), rynek wycenia go  na 90 -150 mln zł.  Branża zastanawia się czy PKO BP, który niedawno za blisko  60 mln zł  kupił OFE Polsat będzie zainteresowany przejęciem OFE Warty - pisze gazeta. Według dziennika, który powołuje się na  Ewę Małyszko, prezesa PKO BP Bankowy PTE,  firma tylko przygląda się rynkowi. Na rynku spekuluje się, że potencjalnym  nabywcą OFE Warty może być też  MetLife.
"Rzeczpospolita" podaje, powołując się na Adama Golę, członka zarządu PTE Pocztylion-Arka,  iż w jesiennym expose premiera Donalda Tuska  prawdopodobnie mogą znaleźć się  decyzje w sprawie OFE w ramach tzw. pakietu antykryzysowego..

Pracodawcy nadal słabo zainteresowani prowadzeniem  PPE

Pracownicze  programy   emerytalne (PPE)  oferuje zaledwie  ułamek procentu polskich pracodawców, podczas gdy na przykład w Wielkiej Brytanii oszczędzanie w  PPE na emeryturę umożliwia około  90 proc. pracodawców - informuje "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 16.08.2012 r.).  I  tak, w  pracowniczych  programach  emerytalnych  w Polsce,  zarządzanych  przez ubezpieczycieli,  oszczędza na emeryturę około 342,5 tys. osób . Przy tym,  liczba programów   emerytalnych  zarejestrowanych u ubezpieczycieli przez ostatnie 4 lata wzrosła o 38 do 1116. Na przykład  Aviva zarządza około 140 PPE - podaje dziennik, powołując się na  Katarzynę Dąbroś z Avivy.  Gazeta podkreśla, iż pracownik oszczędzający w PPP nie płaci podatku Belki  od zysku . Ponadto, Krzysztof Nowak, członek zarządu  Mercer Polska,  podkreśla w "DGP", że  gdyby  państwo  przestało pobierać  podatek dochodowy od składki w PPP, stworzyłoby dla  pracodawców zachętę do zakładania PPE.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT