OFE ING nowym liderem rynku funduszy emerytalnych pod względem ilości klientów

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obecnie  najwięcej klientów ma OFE  ING. Należy do niego prawie 2 mln 895,6 tys. osób,  podczas gdy do Avivy (dawne Commercial Union) 994 osoby mniej.  Na awans ING czekał aż dziesięć lat - pisze  "Parkiet"(Nr z 25.08.2009 r.). Z kolei Axa OFE awansuje na szóste miejsce pod względem liczby klientów, zajmowane ostatnio przez Aegon OFE. W ciągu ostatnich trzech tygodni do funduszy emerytalnych  przystąpiło ponad 8,3 tys. nowych członków. Dziennik szacuje, że najwięcej osób, które po raz pierwszy podjęły zatrudnienie, trafiło do Nordea OFE (prawie 2 tys.), ING (1,5 tys.), Avivy (1,3 tys.) oraz PZU (ponad 1 tys.). Poniżej 50  klientów pozyskały natomiast fundusze emerytalne: Bankowy, Polsat i Warta. W sumie do OFE należy już 14,26 mln osób

Jesienią będzie już 5 mln emerytów ?

 Przez ostatnie siedem miesięcy, koszty wypłaty emerytur z ZUS  wzrosły o ponad 600 mln zł. Z najnowszych danych ZUS na temat wypłaty świadczeń emerytalnych  w 2009 r.  wynika, że mamy już ponad 74 tys. nowych emerytów. Jeśli ich liczba będzie rosła w takim tempie jak do tej pory, to jesienią br. emerytury będzie otrzymywać 5 mln Polaków - donosi ”Rzeczpospolita" (Nr z 24.08.2009 r.). Według dziennika, wzrastająca  liczba osób otrzymujących świadczenia oznacza coraz większe obciążenie finansów systemu emerytalnego. Poza tym,  wzrasta wysokość przeciętnej emerytury. Jednak zdaniem Jeremego i Mordasiewicza, eksperta PKPP Lewiatan”,  największym problemem systemu emerytalnego jest to, że w przypadku kilku grup zawodowych, na przykład górników, służb mundurowych czy pracowników wymiaru sprawiedliwości, wysokość emerytury nie jest skorelowana z wysokością wpłaconych składek.
Gazeta podkreśla, że  przedsiębiorcy są zwolennikami podnoszenia wieku emerytalnego. Są też i tacy,  które szansę dla FUS widzą w podniesieniu płac dla pracowników.

OFE niezdecydowane na  inwestycje w Fundusze private equity 

Fundusze private equity chcą zachęcić otwarte fundusze emerytalne  do lokowania za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych. Umożliwi to - w ich opinii -  funduszom emerytalnym dywersyfikację portfela oraz większą niezależność od wahań koniunktury - twierdzi "Gazeta Prawna"(Nr z 24.08.2009 r.). Dziennik pisze, powołując się na  członka zarządu jednego z OFE, że fundusze muszą dopiero dojrzeć do inwestowania w private equity. Ta forma inwestycji jest na pewno dla nich atrakcyjna - zauważa "Prawna", podkreślając przy tym, że jeżeli jednak do lokowania w PE nie przekona się większość OFE, to te, które się na to zdecydują,  będą się obawiać ewentualnego odchylenia od portfela benchamrkowego.

Pełna wersja wiadomości prawno - gospodarczych - czytaj na gazetaprawna.pl

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT