OFE dostosowały strukturę aktywów do wymogów nowej ustawy

Ostatnie zniżki na giełdzie pomogły otwartym funduszom emerytalnym dostosować strukturę aktywów do wymogów nowej ustawy - pisze "Rzeczpospolita" (Nr z 20.12.2013 r.). Według gazety,  wyprzedaż akcji przez OFE w listopadzie br.  oraz grudniowe spadki na GPW  sprawiły, że poziom akcji w portfelach OFE znacznie się obniżył." Dzięki temu fundusze dostosowały strukturę aktywów do zapisów rządowej ustawy zmieniającej system emerytalny" - twierdzi dziennik. Według "Rz",  jeśli ustawa, która czeka już tylko na podpis prezydenta wejdzie w życie zgodnie z rządowym harmonogramem, 3 lutego 2014 r. OFE będą musiały 51,5 proc. swoich aktywów przekazać do ZUS. "W założeniu miały to być pieniądze zainwestowane w obligacje skarbowe, których dzisiaj OFE aż tyle w portfelach nie mają. Lukę tą wypełnią głównie obligacjami infrastrukturalnymi i gotówką.  Rynek obawiał się, że to jednak nie wystarczy i OFE będą musiały pozbyć się części akcji" - pisze gazeta.
Jednak zdaniem  Marka Sakowskiego, wiceprezesa PTE Pioneer Pekao, "te obawy są już nieaktualne.  Ostatnie spadki na giełdzie spowodowały korektę aktywów funduszy". Udział akcji w portfelach OFE spada, a rośnie udział obligacji. I wszystko wskazuje, że sytuacja nie powinna ulec zmianie w ciągu najbliższego miesiąca. "Zdaniem Sakowskiego do 31 stycznia rynek będzie wyczekiwał i nie powinniśmy być już świadkami większych ruchów" - zaznacza dziennik. Wiceprezes TE Pioneer Pekao przestrzega, iż jednak duzi  gracze, jakimi są  OFE,  będzie w pewnym sensie teraz wyłączona z popytowej strony. A to może ułatwić ruchy spekulacyjne.

TNS Polska:   42  proc.  Polaków  chce  weta prezydenta w sprawie ustawy o  OFE

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 22.12.2013 r.), powołując się na   sondaż telefoniczny TNS Polska dla "Wiadomości" Telewizji Polskiej, blisko 42 proc. ankietowanych Polaków  nie chce podpisu Bronisława Komorowskiego pod przyjętą przez Sejm ustawą reformy drugiego filara emerytalnego. I tak, z badania wynika, że za  podpisaniem ustawy jest co czwarty badany przez TNS Polska;  33 proc.  ankietowanych albo nie ma zdania o rządowych zmianach, albo o nich nie słyszało- pisze dziennik.
"DGP" przypomina, iż zgodnie z przyjętą przez parlament ustawą,  ponad połowa oszczędności z OFE trafi do ZUS, a Otwarte Fundusze nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa. Środki z OFE mają być na 10 lat przed emeryturą  stopniowo przekazywane na subkonto w ZUS. "Przyszli emeryci będą mieli cztery miesiące na decyzję, czy chcą, by ich środki na przyszłe świadczenia gromadzone były i w OFE i w ZUS czy tylko w ZUS-ie" - przypomina gazeta.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT