OFE na kroplówce?

Od kwietnia br. mamy mniej oszczędzać  na starość w OFE, a więcej w ZUS - podaje "Gazeta Wyborcza"(Nr z 30.12.2010 r.). Nasze składki do otwartych funduszy emerytalnych (OFE) zostaną od kwietnia 2011 r.  obniżone z dotychczasowych 7,3 do 2,3 proc. pensji. Reszta - 5 proc. - zostanie zapisana w ZUS na specjalnym koncie i wydana na bieżące emerytury. W kolejnych latach proporcje składek będą się zmieniały tak, żeby w 2017 r. do ZUS szło 3,8 proc., a do OFE 3,5 proc. naszych wynagrodzeń - pisze "GW". Według dziennika, nasze  konto w ZUS będzie co roku waloryzowane o wysokość wzrostu gospodarczego i inflacji. Dodatkowo,  od 2012 r. rząd ma wprowadzić specjalną ulgę podatkową. Będą mogli skorzystać z niej ci, którzy sami będą odkładać w OFE lub funduszach inwestycyjnych dodatkowe pieniądze. W pierwszym roku ulga ma wynieść  2 proc. od podstawy opodatkowania; od 2015 r. zwiększy się do 3 proc., a od 2017 wzrośnie do 4 proc. W opinii premiera Tuska "ta ulga będzie motywacją dla tych, którzy chcieliby się dodatkowo ubezpieczyć poprzez OFE. Dzięki temu docelowo OFE mają dostawać niemal tyle samo pieniędzy co do tej pory". "Wyborcza" podaje, że "wprowadzone zostaną specjalne subfundusze dopasowane do wieku  członków OFE. Dla młodszych - agresywne, inwestujące więcej w akcje, dla starszych - bezpieczne, kupujące głównie obligacje. Nie będzie za to zapowiadanego wcześniej zakazu akwizycji. "Wprowadzenie zakazu miało umożliwić obniżenie opłat.(...) Teraz będzie to trudniejsze lub wręcz niemożliwe".

Rybiński: przeniesienie części składki z OFE do ZUS nie dołoży emerytom pieniędzy

ZUS będzie „zarządzał” potężną częścią II filara, ale od tego nie przybędzie pieniędzy - twierdzi w rozmowie z  "Rzeczpospolitą" (Nr z 31.12.2010 r.)  Krzysztof Rybiński,  były wiceprezes NBP.  Zdaniem  Rybińskiego, propozycja rządowa nie została przygotowana z myślą o emerytach, ale o bieżących potrzebach państwa. "By dzisiaj składane pieniądze zwiększały wartość, muszą być dobrze inwestowane. A rząd chce, by trafiały one do ZUS i służyły do wypłaty bieżących świadczeń. Za to na papierze ich wartość będzie indeksowana wraz z politycznym zobowiązaniem, że mają być przeznaczone na przyszłe wypłaty. De facto jest to skazanie nas na marne, często głodowe emerytury" - twierdzi Rybiński. W jego opinii, nie ma obecnie miejsca na nową ulgę podatkową, zapowiadana przez rząd. "To ma być dobrowolne ubezpieczenie. Jak pokazują doświadczenia, mało kto odkłada na przyszłość, nawet jeśli istnieją zachęty podatkowe. Rosnące dochody przeznaczamy na bieżącą konsumpcję. Tu będzie podobnie. Poza tym stan finansów publicznych jest tragiczny, podnosimy podatki. Nie widzę miejsca na nową ulgę. "

Boni: zostawiamy drugi filar w całości, tylko zmieniamy sposób lokowania pieniędzy

Michał Boni, szef doradców strategicznych premiera   mówi  w  "Rzeczpospolitej" (Nr z 31.12.2010 r.),   iż na  początku 5 proc. składki będzie  przekazywane do specjalnego subkonta w ZUS. Będą one  inaczej waloryzowane niż składki zapisywane w I filarze. Natomiast pozostałe 2,3 proc. składki emerytalnej ma  być  przekazywana do OFE . W opinii Boniego, w ciągu pięciu lat ta proporcja się zmieni  i do OFE wpływać będzie  3,5 proc. składki. Pieniądze przekazywane na subkonto w ZUS   zmniejszą dotację potrzebną na bieżące wydatki zakładu. "Ale to, że subfundusz będzie waloryzowany albo o nominalny wzrost PKB, albo o wysokość stopy zwrotu osiągniętego przez OFE zwiększy wartość przyszłych emerytur. Chcemy też, by pieniądze z subkonta były dziedziczone" - twierdzi minister Boni w "Rzeczpospolitej". Boni podkreśla w dzienniku, że  obecnie OFE inwestują w akcje 2,2 proc. składki. "W najbliższym czasie chcemy zmienić limity inwestycyjne funduszy"  - mówi Michał Boni.

IKE zwolnione z podatku dochodowego PIT przy transferze środków z PPE z  krajów UE i EOG

W opinii  dr Krzysztofa Biernackiego, doradcy podatkowego w Rodl & Partner, w związku z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych transfer środków zgromadzonych w ramach pracowniczych programów emerytalnych (PPE)  na rzecz IKE jest zwolniony z podatku dochodowego - informuje "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 29.12.2010 r.). Jak podaje gazeta, nowelizacja ta  rozszerza to zwolnienie na transfer środków z PPE, utworzonych i działających na podstawie takich programów w krajach Unii Europejskiej i innych, należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT