OFE tracą oszczędności emerytów na giełdowej bessie

Otwarte fundusze emerytalne (OFE)  straciły już wszystkie zyski wypracowane w pierwszych miesiącach 2015 r. - donosi "Parkiet"(Nr z 05.10.2015 r.). Jak podaje dziennik, niestety, w ostatnim czasie   parkiet giełdowy  "nie rozpieszcza"  przyszłych emerytów. Otwarte fundusze emerytalne we wrześniu  br. już  piąty z  kolei  miesiąc traciły ,  średnio o około 2,4 proc. "Tym samym zyski wypracowane przez fundusze w I połowie roku zostały zniwelowane", zaś  OFE początku 2015 r.  są na 1,8-proc. minusie - podkreśla gazeta.
"Parkiet" szacuje, iż  od momentu zmian w systemie emerytalnym w lutym 2014 r., otwarte  fundusze emerytalne  straciły blisko 0,5 proc.

Czerwiec najgorszym miesiącem do składania wniosku  w ZUS o świadczenie emerytalne 


W zależności od miesiąca, w którym przyszły emeryt złoży wniosek do ZUS, może on dostać świadczenie niższe nawet o kilkaset zł -podaje "Rzeczpospolita"(Nr  z 06.10.2010 r.), powołując się na stanowisko  Sądu Najwyższego. SN  bowiem odmówił podjęcia uchwały w  sprawie emeryta  z Torunia,  któremu  ZUS na wniosek o emeryturę złożony  w maju 2014 r.  obliczył  świadczenie 2700 zł brutto (zawieszone do rezygnacji z pracy), a potem   w czerwcu 2014 r., po  rozwiązaniu  umowy o pracę,  wydał kolejną decyzję, przyznając mu  świadczenie o ponad 200 zł niższe. Emeryt  odwołał się przy tym do sądu, który przyznał rację ZUS - pisze dziennik. Sędziowie SN  jednak szczegółowo wyjaśnili, skąd biorą się te różnice w wyliczeniu świadczenia - informuje "DGP". I tak, zdaniem Haliny Kiryło, sędzi Sądu Najwyższego, "osoby, które wniosek o przyznanie emerytury składają w czerwcu, nie korzystają z kwartalnej waloryzacji składek zebranych na ich koncie emerytalny". A  " wskaźnik waloryzacji za pierwszy kwartał każdego roku jest nawet kilka razy wyższy niż wskaźnik rocznej waloryzacji stanu konta osoby starającej się o emeryturę" – twierdzi w gazecie  dr Tomasz Lasocki z Katedry Prawa Ubezpieczeń Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. W opinii eksperta, "czasem warto poczekać kilka dni tylko po to, by wniosku o emeryturę nie składać w czerwcu, bo może być ona niższa nawet o kilkaset zł miesięcznie" - zauważa dziennik.
Lasocki uważa - podkreśla "DGP" - iż  "takie zróżnicowanie w traktowaniu emerytów tylko i wyłącznie ze względu na miesiąc, w którym złożyli wniosek o świadczenie, może być niezgodne z konstytucyjną zasadą równości ze względu na wiek, a konkretnie datę urodzenia. Ma to szczególne znaczenie dla rencistów, którym ZUS oblicza emeryturę z urzędu, nie mają więc wpływu na to, jakie zasady zostaną zastosowane do obliczania ich świadczenia".

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT