OFE uzyskały w ciągu trzynastu lat blisko 97,1 proc. wzrost

Otwarte fundusze emerytalne w ciągu trzynastu  lat   zarobiły dla swoich członków przeciętnie 97,1 proc. - wynika z raportu przygotowanego przez Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych.  Wyniki OFE okazały się lepsze od inflacji i funduszy inwestycyjnych stabilnego wzrostu - pisze "Gazeta Wyborcza"(Nr z 09.05.2012 r.). Według dziennika, każdego roku  OFE zarabiały dla swoich klientów średnio 5,75 proc. I tak, w  przypadku najlepszego funduszu było to 6,27 proc., zaś  w najsłabszym 5,16 proc., podczas gdy  średnioroczna inflacja wyniosła 3,57 proc. "Średnio efektywne OFE pobiło inflację o ponad 2 pkt proc., zaś najlepsze o 2,5 pkt proc." - donosi "Wyborcza".
Do tej pory w OFE  prawie 16 mln Polaków odłożyło na  kontach około  238 mld zł.

Składki emerytalne za wszystkie kobiety na urlopie wychowawczym ?

Ministerstwo Pracy przygotowało projekt  ustawy, który przewiduje, że państwo będzie odprowadzać składki emerytalne za wszystkie kobiety na urlopie wychowawczym. Zakłada  on, że składkę emerytalną państwo opłaci też za kobiety na samozatrudnieniu i podlegające pod KRUS, a nawet za kobiety, które nigdzie nie pracowały, np. studentki - donosi "Gazeta Wyborcza"(Nr z 09.05.2012 r.). Według  gazety, będą  jednak różnice w wysokości przekazywanych składek. Kobiety bezrobotne czy matki, które nie będą miały sześciomiesięcznego stażu pracy, dostaną mniej - około  75 proc. od pensji minimalnej. Natomiast kobiety z gospodarstw rolnych w czasie urlopu wychowawczego będą natomiast zwolnione ze składek na KRUS. Ponadto - pisze "GW" - prawo do składek mieliby także  mężczyźni, którzy zdecydowaliby się na opiekę nad dzieckiem.  Resort pracy przyznaje w  uzasadnieniu ustaw, że "państwo musi wspierać matki, bo dane demograficzne są fatalne" - podkreśla dziennik.
Według prognoz GUS, w  2035 r.  ludność w wieku produkcyjnym zmniejszy się o 3,7 mln (w porównaniu z 2007 r.) i wyniesie 20,7 mln osób. Natomiast liczebność dzieci i młodzieży w wieku do 17 lat spadnie w 2035 r. o 1,9 mln i wyniesie 5,6 mln - podkreśla "Wyborcza".

Od maja wyższa składka wypadkowa

Przedsiębiorcy już trzeci raz w tym roku muszą zapłacić wyższą składkę wypadkową do  ZUS. Jest to wynikiem rosnącej wypadkowości w górnictwie - wyjaśnia  "Gazeta Wyborcza"(Nr z 08.05.2012 r.). Zaś zdaniem  analityków Tax Care, od początku br.  miesięczne zobowiązania wobec ZUS wraz ze składką zdrowotną wzrosły w porównaniu z ub.r. o ponad 10 proc. - podaje "GW". Według dziennika, składka wypadkowa dla firm zatrudniających do dziewięciu osób wzrasta w maju br. z 1,67 proc. do 1,93 proc. podstawy wymiaru. I tak, dla  najmniejszych firm opłacających składki od minimalnej podstawy,  składka wypadkowa wzrasta  z 35,33 zł do 40,83 zł. Natomiast dla " płacących tzw. preferencyjny ZUS w związku z rozpoczęciem działalności - składka wzrasta z 7,52 zł do 8,69 zł".
To już trzecia podwyżka składki ZUS w tym roku.

ZUS nie przyznał renty ? Możesz odwołać się do sądu

Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej"(Nr z 09.05.2012 r.), osoby mogą skarżyć  do sądu ZUS, jeżeli ten  odmówił im renty z tytułu niezdolności do pracy, socjalnej czy rodzinnej. "DGP" pisze, że   co trzeci ubezpieczony, który  odwołał się  do sądu od decyzji ZUS, wygrał. Sąd "uznawał bowiem ich racje i przyznał prawo do wymienionych świadczeń. Tym samym kasował rozstrzygnięcie zakładu". W opinii dziennika,  ZUS  tak dużo spraw przegrywa, ponieważ  interpretuje przepisy ubezpieczeniowe bardzo restrykcyjnie, ze stratą dla ubezpieczonych.
I tak, w  2011 r. do sądu w sprawie renty z tytułu niezdolności do pracy odwołało się  28,5 tys. osób, z czego 8,4 tys. wnoszących  sprawę wygrało. Z kolei w przypadku  "rent rodzinnych i socjalnych ta relacja wygląda następująco: 7,9 tys. do 2,2 tys." - podaje gazeta. I wyjaśnia, iż dzieje się tak, ponieważ  niektóre przepisy decydujące o przyznaniu renty "można interpretować na różne sposoby". ZUS korzysta więc z tego  bez obawy, że łamie prawo.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT