OFE w 2011 r. na minusie

W 2011 r. otwarte fundusze emerytalne straciły przeciętnie 4,8 proc. 2011 r.  Jest to drugi rok w historii działalności OFE, który kończą ujemnym wynikiem. Podobnie było w 2008 r., ale wówczas ich strata była znacznie większa, bo wyniosła ok. -14 proc. Także wówczas wynikało to z bardzo dużych spadków na giełdzie - podaje "Parkiet" (Nr z 03.01.2012 r.).Według dziennika, który powołuje się na ekspertów, " w porównaniu z sytuacją na GPW wyniki OFE  wydają się i tak dość przyzwoite. Pomógł im rynek obligacji, który wzrósł o ok.  6 proc." Z  kolei zdaniem Rafała Mikusińskiego, prezesa Amplico PTE, "warunkiem uzyskania ponadprzeciętnych rezultatów inwestycyjnych w 2011 r. była elastyczność strategii inwestycyjnej i szybkie dostosowywanie jej do zmieniających się warunków" I tak, najmniejszą stratę zanotował w ub.r. fundusz Axa (-3,3 proc.), a zaraz za nim Generali (-4,02 proc.). Pierwszą trójkę zamyka Nordea (-4,07 proc.). "W ich przypadku sprawdziła się strategia niskiego zaangażowania w akcje" - pisze gazeta.
Najsłabiej wypadł w 2011 r. fundusz Polsat. Jego strata wynosi -7,2 proc. Przed nim znalazł się Pocztylion-Arka (-6,1 proc.).
Natomiast  oszczędności Polaków zgromadzone w funduszach emerytalnych na koniec 2011 r wyniosły 224,7 mld zł, a więc były tylko o nieco  3,5 mld zł (o 1,6 proc.) wyższe niż na koniec 2010 r.  A ZUS przekazał OFE w minionym roku składki wynoszące nieco ponad 15 mld zł - zauważa "Parkiet" .

ZUS przechodzi do internetu

Wizyty klientów w oddziałach odejdą w niepamięć, a internet nie będzie już zastrzeżony dla dużych firm - zapowiada w "Pulsie Biznesu"(Nr z 04.01.2012 r.   Zbigniew Derdziuk, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Od dwóch lat realizowana jest bowiem  w ZUS  strategia, która ma zwiększyć satysfakcję klientów z pracy instytucji — przedsiębiorców, ubezpieczonych i świadczeniobiorców. Zdaniem szefa instytucji - podaje dziennik - symbolem  ewolucji, którą  przechodzi sam ZUS jest  komórka  ZUS w Chrzanowie, obecnie jest oceniana jako najlepsza w kraju  pod względem  efektywności pracy poszczególnych oddziałów. A oddział  ZUS jeszcze dwa lata temu był oceniany jako  najgorszy  w całym zakładzie - przypomina "PB".
Zdaniem prezesa Zbigniewa Derdziuka , pierwsze efekty nowej strategii ZUS  już widać. "Z badań zleconych przez ZUS wynika, że 64 proc. firm dobrze i bardzo dobrze ocenia jego działalność. Dla porównania, w IV kw. 2010 r. było 58 proc."
Jak podkreśla gazeta,  prawdziwa rewolucja czeka klientów ZUS w 2012 r.  Instytucja  już za kilka miesięcy "wprowadzi się do internetu".

Waloryzacja kwotowa świadczeń emerytalnych i rentowych

W marcu 2012 r.  71 zł podwyżki dostanie każdy z 9 mln polskich emerytów i rencistów. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie - podaje "Gazeta Wyborcza" (Nr z 04.01.2012 r.). Łącznie na waloryzację będzie przeznaczone 7,2 mld zł. Podwyżkę świadczeń dostaną emeryci z KRUS, ZUS i służb mundurowych. Jak podkreśla gazeta, tegoroczna waloryzacja będzie przeprowadzona na innych zasadach niż wcześniejsze. Nie będzie już waloryzacji procentowej, ale waloryzacja kwotowa.  Zdaniem "Wyborczej", budżet "nic na zmianie nie zaoszczędzi, jednak państwo przez inny podział pieniędzy bardziej będzie wspierać uboższych".
Ponadto,  resort pracy kończy przygotowanie projektu ustawy, która wydłuży wiek emerytalny do 67 lat - pisze dziennik. Według "GW", zgodnie z projektem nowelizacji ustawy " w 2012 r. kwoty najniższej emerytury i renty (dla osób całkowicie niezdolnych do pracy) będą wynosić 799,18 zł miesięcznie. Renta dla osób częściowo niezdolnych do pracy ma wynieść 613,38 zł miesięcznie". Przewidziano również zwiększenie dodatków do emerytur i rent, które  zostaną podwyższone o wskaźnik procentowy waloryzacji, czyli o 104,8 proc.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT