OFE zwiększają zaangażowanie za granicą

Otwarte fundusze emerytalne (OFE)  wciąż sprzedają akcje spółek notowanych na warszawskiej  GPW - donosi "Parkiet"(Nr z 05.09.2015 r.). Dziennik szacuje, iż  w sierpniu br.  OFE  sprzedały na polskim rynku więcej akcji  niż kupiły. Według wyliczeń gazety, "bilans wyniósł minus 2,5 mld zł, co jest największą skalą podaży w całej historii systemu". Zdaniem Adama Goli, wiceprezesa  i szefa inwestycji w Pocztylion PTE, "duża podaż akcji z OFE w sierpniu jest najprawdopodobniej związana z wezwaniem na TVN. Wszystko wskazuje na to, że fundusze odpowiedziały na to wezwanie i pozbyły się akcji mediowej spółki, co powiększyło sprzedaż akcji netto przez OFE na warszawskiej giełdzie o ponad 2 mld zł" .
Ponadto, w sierpniu 2015 r. po raz  ósmy miesiąc z rzędu OFE kupowały akcje na zagranicznych giełdach - podaje "P". Według  dziennika,  zaangażowanie OFE poza Polską "sięga już niemal 7 proc. ich łącznego portfela i zbliża się do poziomu 10 mld zł, bijąc co miesiąc kolejne rekordy". Tylko w sierpniu br. wartość akcji zagranicznych w posiadaniu OFE zwiększyła się o niemal 200 mln zł.
Zdaniem Krzysztofa Zawiły,  członka  zarządu i szefa  inwestycji w Generali PTE, "trend zwiększania zaangażowania OFE w akcje zagraniczne będzie w średnim terminie się utrzymywał". K.Zawiła twierdzi, iż  OFE próbują przenieść ciężar inwestycji za granicę, gdyż "mogą tam znaleźć szersze spektrum instrumentów, branże, które nie są reprezentowane na krajowym rynku, i nieporównywalnie lepszą płynność".

Nie będzie referendum w sprawie wieku emerytalnego

Senat odrzucił wniosek prezydenta RP o przeprowadzeniu w dniu 25 października br.  referendum, w którym  Polacy mieliby  wypowiedzieć się między innymi w sprawie wieku emerytalnego - podaje "Rzeczpospolita"(Nr z 04.09.2015 r.).  Za przyjęciem wniosku było 35 senatorów, a przeciw 53.  Dwóch wstrzymało się od głosu. Jak przypomina dziennik, w  referendum, które miałoby się odbyć razem z wyborami parlamentarnymi,  Polacy  odpowiadaliby na trzy pytania: czy są "za obniżeniem wieku emerytalnego i powiązaniem uprawnień emerytalnych ze stażem pracy"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe" i czy  są "za zniesieniem powszechnego ustawowego obowiązku szkolnego sześciolatków i przywróceniem powszechnego ustawowego obowiązku szkolnego od siódmego roku życia" - informuje gazeta.
"Rz" podkreśla, iż członkowie senackich komisji: Środowiska, Ustawodawczej, Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Budżetu i Finansów Publicznych, Nauki, Edukacji i Sportu oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zdecydowali, aby rekomendować Senatowi odrzucenie wniosku prezydenta.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT