OFE zyskały w pierwszym półroczu około 354,9 tys. osób

W czerwcu 2011 r.  do funduszy emerytalnych zapisało się 17,5 tys. osób,  najwięcej  w trakcie ostatnich 5 miesięcy - podaje "Rzeczpospolita"(Nr z 05.07.2011 r.), która powołuje sie na szacunki Analizy Online.  Jest to największy przyrost uczestników II filara w trakcie ostatnich 5 miesięcy. Zwykle jednak w miesiącach poprzedzających losowanie do funduszy przystępuje sporo osób. Na miesiąc przed tegorocznym styczniowym losowaniem fundusze pozyskały na rynku pierwotnym 35,6 tys. osób - zauważa gazeta.
Liderem przyrostu klientów został w czerwcu br. OFE Pocztylion . Pod względem tempa przyrostu członków OFE, w czołówce znalazły się również Aegon i ING.  Na podium uplasowały się także ING i PZU - wymienia dziennik.
Według "Rzeczpospolitej", w  pierwszym półroczu br.  do OFE przystąpiło łącznie 354,9 tys. osób.  Dla porównania w analogicznym okresie ub.r.  była to liczba o 102,7 tys. niższa. W tym czasie najbardziej dynamiczny wzrost klientów odnotował fundusz AXA. A za nim Pocztylion i Generali.

Prognozy emerytalne dla Europejczyków zachęcają do dodatkowego oszczędzania na emeryturę

Europejczycy  muszą  dodatkowo odkładać, aby na emeryturze żyć na podobnym poziomie jak dziś.  Z  badania Avivy i Deloitte wynika, że 1,9 bln euro, czyli 19 proc. PKB krajów UE w 2010 roku, to roczna luka emerytalna w Unii Europejskiej - pisze "Gazeta Wyborcza"(Nr z  06.07.2011 r.)   Aby ich emerytura wynosiła 70 proc. ostatniej pensji,  przeciętny Brytyjczyk musiałby rocznie odkładać 12,3 tys. euro.
Przy tym  aż  6 na 10 Europejczyków boi się, że przechodząc na emeryturę, nie będzie w stanie utrzymać dotychczasowego standardu życia. I ma rację.  Np. w  Wielkiej Brytanii - zauważa "Wyborcza" -  "na jednego emeryta pracują dziś cztery osoby. W 2050 r. będzie pracowało jedynie 2,5 osoby. We Włoszech jest jeszcze gorzej - za 40 lat na jednego emeryta będzie pracowało 1,5 osoby."
Jak przekonać ludzi do dodatkowego oszczędzania? "GW" pisze, że istotne jest zwiększanie świadomości przyszłych emerytów. Z badania przeprowadzonego przez CBOS wynika, że prawie 80 proc. Polaków nie wie, czym jest IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego).

Aktywa  OFE na koniec czerwca br.  wynosiły 236,8 mld zł

Za sprawą spadków na giełdzie spadł udział akcji w portfelach inwestycyjnych funduszy emerytalnych. Ich udział w portfelach OFE wyniósł w czerwcu 35,9 proc. i był najniższy od początku roku. I na razie, pomimo wyższego limitu inwestycji w akcje,  udział tych papierów nie rośnie - pisze "Parkiet"(Nr  z  06.07.2011).  I tak,  od początku roku do końca czerwca br. wartość zakupów akcji przez OFE zbliżyła się  do 40 mld zł.  Na rynek trafił    m.in. 10-proc. pakiet PZU za 3,2 mld zł. OFE mogły nabyć akcje największego ubezpieczyciela za ok. 900 mln zł. Do kupna był także 25-proc. pakiet Cyfrowego Polsatu wart ponad 1 mld zł. I w tym przypadku fundusze mogły się okazać znaczącym kupującym.
W czerwcu trwały też zapisy na akcje debiutującej dziś na giełdzie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Według dziennika,  OFE mogły kupić z tej puli akcje  za około 1 mld zł.  Natomiast wartość papierów skarbowych posiadanych przez OFE wzrosła w czerwcu o ponad 2 mld zł, a od początku roku o 7,4 mld zł, do 123,5 mld zł. W ostatnim czasie spada rentowność papierów skarbowych (ceny rosną). Udział papierów skarbowych w aktywach OFE wzrósł o 0,5 pkt. proc., do 51,9 proc. - podaje dziennik.
Na koniec czerwca br. wartość aktywów otwartych funduszy emerytalnych wynosiła 236,8 mld zł.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT