Od 2013 r. większy limit dla inwestycji zagranicznych OFE ?

Pod koniec lipca 2012 r. otwarte fundusze emerytalne posiadały w swoich  portfelach  inwestycje zagraniczne o wartości 1,46 mld zł - informuje "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 07.08.2012 r.). Według dziennika, jest to zaledwie 0,6 proc. wartości portfeli funduszy, która wynosi 241,8 mld zł.
Prawo pozwala bowiem  OFE na  inwestowanie  za granicą do 5 proc. wartości  portfela. W założeniu  twórców ustawy emerytalnej  miało to pozwolić funduszom emerytalnym na większą dywersyfikację aktywów, czyli zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego środków przeznaczonych na emeryturę. Środki OFE inwestowane w kraju pozwoliły m.in.  na rozwój rynku kapitałowego w Polsce. Jednak wkrótce OFE  mają dostać  większe światło dla inwestowania poza granicami naszego kraju. Już w 2013 r. limit inwestycji zagranicznych OFE może się zwiększyć do 10 proc., a w 2021 r. osiągnąć  poziom 30 proc.  Jak podaje gazeta, " zmiany zakłada projekt resortu finansów mający dostosować polskie prawo do unijnego". A zdaniem  wielu analityków,  "dziś jest świetny czas na długoterminowe inwestycje, bo np. wiele dużych i stabilnych przedsiębiorstw z Europy czy USA zostało w wyniku kryzysu mocno przecenionych" - pisze dziennik. I dofaje, że "zarządzający OFE twierdzą, że z otwartymi ramionami przyjmą zwiększenie limitu".

Prezes Allianz Polska: zliberalizować II filar
 
Szef Allianz Polska, Paweł  Dangel uważa, iż  "emerytura, która ma do nas spłynąć z trzech filarów, nie da szansy na przeżycie godziwego życia". Prezes Dangel powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" (Nr z -0.08.2012 r.), iż osoby o niższym dochodzie powinny jak najwcześniej zrozumieć, nauczyć się i wypracować w sobie nawyk regularnego i systematycznego oszczędzania. "Choćby nawet minimalnych kwot" . W opinii prezesa Allianz Polska,  obecnie "szykuje się nam kolejny „potworek" emerytalny w postaci Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego" - podaje dziennik. Dangel uważa, że   IKZE  tylko dodatkowo "skomplikuje"  problem emerytalnego systemu w naszym kraju
"Dla tak niskich i nieefektywnych emerytur utrzymywanie trzech oddzielnych filarów (...) nie ma ekonomicznego uzasadnienia. (...) Biorąc pod uwagę wszystkie koszta, obrałbym kierunek konsolidowania tych filarów. Zacząłbym od liberalizowania drugiego filaru, dając możliwość otwierania subfunduszy czy też możliwość dopłacania do niego dodatkowych środków własnych. Tak aby docelowy fundusz emerytalny rósł w miarę potrzeb i możliwości każdego z nas" - mówi Paweł Dangel w "Rzeczypospolitej".

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT