Od początku roku najbardziej efektywny OFE Polsat

Tylko o  0,24 proc. wzrosła w  maju br. wartość jednostek rozrachunkowych funduszy emerytalnych. W opinii "Rzeczpospolitej" (Nr z 02.06.2011 r.) jest to  znacznie słabszy wynik,  niż  osiągnięty w dwóch poprzednich miesiącach br. Dziennik przypomina,  iż w  kwietniu br.  stopa zwrotu OFE wyniosła 1,24 proc.,  a w marcu 1,41 proc. "Takie wyniki są następstwem gorszej sytuacji na giełdzie. Główne indeksy giełdowe były w maju na minusie albo tylko nieznacznie wzrosły. I tak WIG wzrósł o 0,03 proc., a mWIG40 o 0,7 proc. Z kolei indeks największych spółek WIG20 spadł o 0,33 proc., a sWIG80 o 0,9 proc." - tłumaczy gazeta.  Zdaniem Ewy Radkowskiej, członka zarządu i szefa inwestycji w ING PTE, " w  uzyskaniu zysków w maju pomógł rynek obligacji. Spadały bowiem rentowności papierów skarbowych".  Najlepszy wynik w maju   - stopa zwrotu wyniosła 0,5 proc. - wypracował  fundusz emerytalny ING. Kolejny  za nim fundusz Polsat to 0,44 proc. Najsłabiej zarobiły  fundusze Pekao i PKO BP Bankowy (zarobiły po 0,1 proc.).
Według gazety, od początku br. do końca maja OFE wypracowały średni zysk na poziomie 2,7 proc. W tym okresie najlepiej inwestował Polsat – 3,46 proc., a za nim ING – 3,1 proc. oraz Allianz – 3,07 proc. Na końcu zestawienia za ten okres jest PKO BP Bankowy z wynikiem 2,09 proc.
Aktywa funduszy emerytalnych na koniec maja wyniosły 234,6 mld zł i w porównaniu z kwietniem wzrosły nieznacznie, bo o 16 mln zł. ZUS przekazał zaś w minionym miesiącu funduszom 1,98 mld zł, a od początku roku kwota przekazanych składek wzrosła do 10,5 mld zł.

W maju OFE sprzedały akcje za 200 mln zł

Zarządzający funduszami emerytalnymi sprzedali w maju akcje za ok. 200 mln zł – szacuje "Parkiet" ( Nr z 04.06.2011r.). W gronie sprzedających funduszy znalazły się Warta, ING, Generali, Aviva czy Amplico. Dziennik przypomina, iż w kwietniu br. fundusze kupiły akcje za ok. 300 mln zł ;  od początku roku w sumie za ok. 2,7 mld zł.  Przy tym wartość portfela akcji OFE zmniejszyła się. Wyniosła ona  86,7 mld zł i była o 900 mln zł niższa niż przed miesiącem. Udział tych papierów w portfelu spadł do 36,7 proc. wobec 37,2 proc. miesiąc wcześniej. Według gazety - "może to oznaczać, że zarządzający OFE niezbyt optymistycznie widzą przyszłość rynku akcji" i spodziewają  się, że w czerwcu będziemy mieli do czynienia z korektą. Dlaczego ? " Brakuje wciąż napływów nowych pieniędzy do funduszy inwestycyjnych".
W maju br. limit inwestycji w akcje zwiększył się z 40 proc. do 42,5 proc. aktywów (od przyszłego roku znów wzrośnie do 45 proc.) - pisze gazeta.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT