Ograniczenia w akwizycji OFE to podwójna kara?

W opinii Macieja Szwarca, prezesa   Axa Polska propozycje ograniczenia akwizycji OFE na rynku wtórnym są dobre, ale tylko dla dużych funduszy emerytalnych, które i tak już mają znaczący udział w rynku. Prezes Szwarc powiedział w wywiadzie dla dziennika "Parkiet"(Nr z 29.06.2009 r.), że  natomiast dla takich graczy, jak Axa, będzie to podwójna kara. Po pierwsze,  zamknięty zostanie dla nich  rynek transferów. Po drugie - twierdzi  Maciej Szwarc -  zmniejszona zostanie opłata od składki, a to znacznie bardziej uderzy w mniejsze niż w te największe fundusze emerytalne. Prezes Axa Polska przyznał, iż nie rozumie m.in. argumentu o wzrastających kosztach akwizycji. Te obciążają bowiem same towarzystwa emerytalne  a nie ich  klientów.

Pakiet antykryzysowy ograniczy prawo części pracowników  do emerytur pomostowych

Osoby  mające prawo do emerytur pomostowych będą musieli pracować dłużej, jeśli pracodawca wprowadzi okresowe przerwy w pracy lub obniży ich wymiar czasu pracy - podaje "Gazeta Prawna"(Nr z 30.06.2009 r.).Według dziennika, przygotowany przez rząd pakiet działań antykryzysowych może ograniczyć części pracowników prawo do emerytur pomostowych. Także i  górnicy mogą mieć problemy z przejściem na wcześniejszą emeryturę. Dlaczego ?  Prawo do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej mają tylko pracownicy zatrudnieni na stałe w pełnym wymiarze czasu pracy – wyjaśnia w "GP" Henryk Nakonieczny z NSZZ Solidarność. Jego zdaniem, skrócenie czasu pracy spowoduje, że taki okres zatrudnienia nie będzie zaliczany do stażu uprawniającego do emerytury górniczej lub pomostowej. Z kolei Henryk Michałowicza\ z Konfederacji Pracodawców Polskich uważa, że przygotowany przez rząd projekt ustawy będzie przyczyną konfliktów w zakładach pracy. Zaś według Agnieszki Orłowskiej z Biura Prasowego ZUS, podstawą do ubiegania się o emeryturę pomostową będzie świadectwo pracy wystawione przez pracodawcę, w którym pracodawca potwierdzi wykonywanie pracy w pełnym wymiarze czasu pracy.

Pełna wersja wiadomości prawno - gospodarczych - czytaj na gazetaprawna.pl   

Konto w ZUS bardziej efektywne niż konto w OFE

Analiza Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ( MPiPS) pokazuje,  że kwoty wyższe niż te wpłacone mają na rachunkach emerytalnych  dopiero te osoby, które rozpoczęły pracę przed 2003 r. - informuje "Parkiet"(Nr z 29.06.2009 r.). Z analizy tej (porównano kwoty odłożone na analogicznych kontach w funduszu emerytalnym i w ZUS) wynika także, że  w najgorszej sytuacji są te osoby, które przystąpiły do OFE w 2006 r.  Dlaczego ? Na ich kontach znajduje się  bowiem 87,4 proc.  wysokości wpłaconych środków, podczas gdy w ZUS jest to  110,3 proc. Natomiast dla osób, które oszczędzały od 1999 r.,  wpłacone na emeryturę środki mogą wynosić 53,6 tys. zł - podaje gazeta. Z tego  ponad 33 tys. zł odłożone jest w ZUS, a ponad 20 tys. w OFE.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT