PTE przeciwne częstym publikacjom informacji o składzie portfeli inwestycyjnych OFE

Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE) są przeciwne częstszej niż raz do roku publikacji składu portfela OFE - twierdzi "Parkiet" (Nr z 18.08.2009 r.). Z taką  propozycją wystąpił ostatnio  OPZZ. I chociaż,  zdaniem OPZZ,  klienci funduszy emerytalnych powinni mieć bieżącą informację, gdzie zainwestowane są ich pieniądze, to jednak w opinii PTE,  klienci mogliby jednak  na tym stracić. Dlaczego ? Według Michała Szymańskiego, prezesa zarządu  Aviva PTE, publikacje informujące o  rozkładzie  portfela funduszu dostarczają wiedzy  pozostałym OFE, a także i  innym inwestorom, o tym, jaką strategię inwestycyjną realizuje dany fundusz emerytalny – pisze dziennik. W opinii  szefa  Aviva PTE,  znając bieżące decyzje inwestycyjne  - a  OFE dokonują dużych inwestycji-  można wykorzystać te informacje na własną korzyść, np. podwyższając ceny akcji, które OFE zaczynają kupować, lub zaniżając ceny tych papierów, których fundusze emerytalne chcą się pozbyć.  Anna Horsecka, prezes zarządu PTE Polsat  twierdzi - zauważa "Parkiet"- iż  niemal wszystkie OFE naśladują wzajemnie swoje strategie inwestycyjne. Więc gdyby jeszcze  częściej znały rozkłady  portfeli swoich  konkurentów, zjawisko to mogłoby się nasilić. Podobnego zdania jest Komisja Nadzoru Finansowego - podkreśla gazeta. KNF wraz z Ministerstwem Finansów skrytykowała propozycję OPZZ jako niepotrzebną.
Ministerstwo pracy, które przygotowuje założenia do nowelizacji ustawy o OFE, na razie czeka na opinie w sprawie propozycji OPZZ.

Emeryci w Polsce mają lepiej niż ich koledzy z UE

Na tle swoich europejskich kolegów   polscy emeryci wypadają nieźle -  pisze "Dziennik. WSJ Polska" (Nr z 17.08.2009 r.), powołując się na   raport Komisji Europejskiej. Wynika z niego, że podczas gdy w Unii Europejskiej średnio co piątemu emerytowi grozi życie w biedzie, to w Polsce takie ryzyko odczuwa tylko 8 proc. ludzi otrzymujących świadczenia emerytalne. Także odsetek osób starszych żyjących w ubóstwie jest w naszym kraju jednym z najniższych w Europie, a na dodatek od kilku lat spada - podkreśla gazeta. Zdaniem prof. Janusza Czapińskiego, autora ostatniej Diagnozy Społecznej ,  wprawdzie polskie emerytury są niższe niż te na Zachodzie, ale inna jest też ich  relacja do średniej płacy. To jest relatywne ubóstwo, ale  nie bezwzględne, gdy ktoś jest tak biedny, że nie ma co do garnka włożyć - twierdzi w gazecie prof. Czapiński.  Jego zdaniem,  małżeństwo emerytów jest w Polsce w dużo lepszej sytuacji finansowej niż para z dwójką dzieci na utrzymaniu. "A poza tym emeryt nigdy nie straci pracy i nie zostanie bezrobotnym" - mówi prof. Czapiński.

ING OFE prześcignie Aviva OFE  co do liczby  klientów

Ponad 154,8 tys. klientów na koniec sierpnia br.  zmieni fundusz emerytalny na inny  w ramach transferu pomiędzy OFE – podaje  „Rzeczpospolita” (Nr z 18.08.2009 r.). Według gazety, jest to kolejny rekord, spowodowany zarówno wzrostem liczby klientów funduszy, jak i zaostrzeniem konkurencji (w maju OFE zmieniło 145 tys. osób).Dziennik przypuszcza , że wówczas nastąpi finał rywalizacji  pomiędzy ING a  Avivą co do ilości klientów.  A wiele OFE  przedostatni transfer w tym roku potraktowało jako okazję do poprawy lokaty w rankingach, ponieważ obawiają się zapowiadanego przez resort pracy zakazu pozyskiwania klientów poprzez akwizytorów, który może wejść w życie od 2010 r.
„Rzeczpospolita” szacuje, powołując się na dane z ZUS,  że obydwa największe fundusze transfer zamkną pod kreską. I gdy strata Avivy wyniesie aż 17,2 tys. osób, to w  ING prawie 12-krotnie mniej, bo niewiele ponad 1,4 tys. Biorąc wiec pod uwagę saldo transferu oraz liczbę klientów według stanu z 3 sierpnia br., ING z ponad 28,94 mln klientów może mieć ich o ponad 800 więcej niż dotychczasowy lider. Pod względem wysokości aktywów nadal największym funduszem pozostanie jednak Aviva. Fundusz ten na dzień 14 sierpnia br.  miał prawie 42 mld zł aktywów, podczas gdy  ING 39,4 mld zł - podaje dziennik.
Natomiast Axa OFE może wyprzedzić Aegon OFE i awansować na szóste miejsce pod względem liczby członków.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT