Polacy coraz później przechodzą na emeryturę

Polacy coraz później przechodzą na emeryturę - podaje "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 21.08.2015 r.). Według gazety, która powołuje się na dane ZUS, w ciągu roku o 8 proc. zwiększyła się liczba osób w wieku 65+, które zdecydowały się odejść z rynku pracy. W 2013 r. było to 13,8 proc. emerytów, a w 2014 r. – 21,8 proc. Dziennik podaje, iż "zwiększyła się także liczba osób w wieku 60-64, które zdecydowały się odejść z rynku pracy (z 64,5 proc. do 66,9 proc.)".
W 2014 r. średnia wieku polskiego emeryta  wyniosła nieco ponad 60 lat, podczas gdy  w 2005 r. statystyczny Polak odchodził na emeryturę w wieku 57 lat - informuje "DGP", cytując  dane z .analizy  Forum Obywatelskiego Rozwoju.
"Na zaprzestanie aktywności zawodowej wpływają przede wszystkim stan zdrowia i wiek oraz charakterystyka ich ostatniego zatrudnienia" - komentuje dziennik. Zdaniem  dr Agnieszki Chłoń-Domińczak ze Szkoły Głównej Handlowej, byłej wiceminister pracy i polityki społecznej, "reforma 67 powoli zaczyna przynosić efekt. Coraz mniej osób ma prawo do wcześniejszego odejścia z rynku pracy, stąd średnia wieku polskiego emeryta zaczyna się podnosić".

Więcej oszczędności emerytalnych na IKE i IKZE

Pomimo giełdowych  zawirowań  dynamicznie rośnie kwota oszczędności na trzeciofilarowych kontach emerytalnych - pisze "Rzeczpospolita"(Nr z 25.08.2015 r.). 
W ciągu pół roku przybyło prawie 14 tysięcy,  co oznacza wzrost o 1,67 proc. - podaje dziennik.  Obecnie funkcjonuje na  rynku prawie 840 tys. indywidualnych kont emerytalnych  (IKE)  a    zaledwie na 217 tys. z nich dokonano jakiejkolwiek wpłaty - podaje gazeta. Jednak "w ciągu pierwszych 6 miesięcy roku wartość oszczędności zgromadzonych na IKE wzrosła o niemal 10 proc. do 5,5 mld zł' - pisze dziennik. W opinii "Rz", podobna sytuacja panuje  na rynku  indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), gdzie wzrost liczby kont wyniósł nieco ponad 5 proc. Obecnie na prowadzenie takiego konta. zdecydowało się 555 tys. Polaków, ale tylko 14 proc. IKZE stanowią  konta aktywne, na które dokonano jakiejkolwiek wpłaty. Zgromadzono na nich niemal 400 mln zł (wzrost w ciągu półrocza o 33 proc.).
Według ostatniego raportu Komisji Nadzoru Finansowego (KNF),  wartość aktywów IKZE w pierwszym półroczu 2015 wzrosła o 100 mln zł (do prawie 400 mln zł), co jest wartością trzykrotnie wyższą niż w analogicznym okresie. Natomiast  liczba nowo otwartych IKZE w pierwszym półroczu 2015 r. wyniosła 38 tys., to jest  prawie dwukrotnie więcej niż w pierwszym półroczu 2014 r.- podaje  gazeta.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT