Polacy w sprawach emerytur nadal liczą na państwo

Polskie społeczeństwo wciąż wierzy, że będzie w przyszłości mogło ciężar odpowiedzialności za swoją emeryturę w całości  zrzucić na państwo. Tylko 21 proc. Polaków  jest przekonanych, że gwarantowana przez państwo emerytura może nie wystarczyć na podstawowe potrzeby - informuje "Bankier"(www.bankier.pl z  19.01.2012 r.), powołując się  na raport przygotowany przez grupę AXA. Wśród 26 przebadanych przez  ubezpieczyciela  europejskich państw, jesteśmy krajem, w którym najwcześniej przechodzi się na emeryturę. A przeciętny Polak przechodzi na emeryturę w wieku 57 lat - podaje "Bankier".  Jakby tego było mało, robimy wszystko, że maksymalnie ten moment przyspieszyć. Na taki stan składa się wiele rzeczy. Przy tym "aż 25 proc. ludzi będących zawodowo aktywnych, mimo fatalnej sytuacji całego systemu, nie zrobiło jeszcze nic, aby w momencie przejścia na emeryturę poprawić swoją sytuację". W opinii autorów opracowania, "niezależnie od tego, czy Polskę dotknie kryzys finansowy, czy nie, samo mówienie o nim zniechęca Polaków do oszczędzania. Równie duży, o ile nie większy, wpływ ma nieustające zamieszanie wokół emerytur, a także podnoszenie wieku emerytalnego. Czemu Polacy są oczywiście przeciwni".

Balcerowicz ostrzega przed kolejnym " zamachem na OFE"

Leszek Balcerowicz, były prezes NBP   powiedział na spotkaniu z dziennikarzami, iż  jeżeli  okaże się, że obecne reformy rządu są niewystarczające dla obniżenia deficytu finansów publicznych zgodnie z planem, to "gabinet Donalda Tuska może zdecydować się na kolejne podwyżki podatków i dalszą redukcję składki do OFE"  - pisze "Rzeczpospolita" (Nr z 19.01.2012 r.). Dziennik przypomina, iż  w 2011 r. składka do OFE spadła z 7,3 do 2,3 proc. wynagrodzenia. Według gazety, Balcerowicz  oświadczył, że "polski program reform polega głównie na podwyżkach podatków, a nie obniżkach wydatków", co grozi  wyższym poziomem fiskalizmu w przyszłość.  W opinii byłego prezesa NBP, " zarząd  polskiego banku centralnego powinien wytłumaczyć jakie będą korzyści i jakie ryzyka wynikające z ewentualnej pożyczki pieniędzy dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego".
Jacek Rostowski, minister finansów poinformował, że Polska udzieli Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu pożyczki na poziomie ok. 6 mld euro - zauważa "Rzeczpospolita".

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT