Polsat chce zmniejszyć opłaty od składek

Ponad 314,3 tys. klientów funduszu emerytalnego Polsat ma wkrótce  płacić niższe opłaty od składek.  Komisja Nadzoru Finansowego ma wydać decyzję zezwalającą na obniżenie opłaty z 3,5 do 3,4 proc.  Zarząd PTE  wystąpił  do KNF o maksymalne skrócenie okresu wejścia w życie tych zmian - donosi "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 12.10.2010 r.). Anna Horsecka, prezes  zarządu towarzystwa emerytalnego Polsat powiedziała gazecie, że "jeśli dostaniemy na to zgodę, opłaty spadną od razu po publikacji zmienionego prospektu towarzystwa". Oznacza to dla  pojedynczego klienta iż od każdych 100 zł składki o 10 gr. więcej będzie trafiać na inwestycje. "To niewiele, ale może być początkiem obniżania kosztów OFE. Dla funduszu oznacza to rezygnację z ok. 300 tys. zł zysku rocznie" - podaje dziennik. Według "DGP",  spośród 14 funduszy 13 pobiera opłatę maksymalną (3,5 proc.), a tylko Allianz OFE 3,45 proc. Jednak minister pracy  Jolanta Fedak ma wkrótce zwrócić  się też do innych funduszy o obniżkę opłat. Gazeta przypomina, iż  Fedak w ub.r.  toczyła batalię o obniżki ustawowe i dzięki temu maksymalna opłata od składki z początkiem 2010 r. spadła o połowę – z 7 do 3,5 proc. "Jednocześnie zmieniono opłaty za zarządzanie, wprowadzając m.in. zapis, że fundusz może miesięcznie pobrać z tego tytułu maksymalnie 15,5 mln zł. Oznacza to, że przy przekroczeniu 45 mld zł aktywów opłata za zarządzanie przestaje już rosnąć. Im fundusz mniejszy, tym opłaty są więc wyższe, maksymalnie sięgają 0,045 proc. wartości zarządzanych pieniędzy miesięcznie".

Reforma emerytur mundurowych od lipca 2011 r.

Od lipca 2011 r. może wejść w życie reforma systemu emerytalnego służb mundurowych. Pod uwagę są brane dwa scenariusze - pisze "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 12.10.2010 r.).
Pierwszy zakłada, że prawo do emerytury policjanci uzyskają dopiero po 20 lub 25 latach służby, a nie - jak to jest dziś - już po 15 latach. Natomiast w  drugim wariancie funkcjonariusze zostaną włączeni do powszechnego systemu emerytalnego i będą musieli pracować do 60. (kobiety)  lub 65. (mężczyźni) roku życia.
Według  dziennika,  do tej pory nie zapadła jeszcze decyzja, który z tych wariantów zostanie ostatecznie przyjęty przez rząd. Pewne jest jedno – twierdzi gazeta -"te osoby, które wstąpią do policji po wejściu w życie nowych przepisów, będą musiały dłużej pracować na swoją emeryturę". I chociaż  funkcjonariusze obecnie służący w policji zachowają swoje prawa emerytalne, to zostaną im jednak odebrane niektóre inne uprawnienia. M.in. zmniejszą się świadczenia wypłacane policjantom przebywającym na zwolnieniach lekarskich. Mogą  oni  w czasie choroby mogą otrzymać 80 proc., a nie jak dotąd 100 proc. uposażenia – podaje "DGP", powołując się na przedstawicieli związków zawodowych policjantów. Policjanci mogą także stracić  prawo do przejazdu na wakacje wraz z rodziną na koszt komendy.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT