Przesunięcie 7,5 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Rząd wydał rozporządzenie w sprawie wykorzystania w 2010 r. środków Funduszu Rezerwy Demograficznej na uzupełnienie niedoboru funduszu emerytalnego, wynikającego z przyczyn demograficznych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" (Nr z 24.08.2010 r.), powołując sie na komunikat CIR: "Aby wypłaty emerytur przebiegały bez zakłóceń, środki powinny trafić do FUS we wrześniu br., bo w tym miesiącu będzie on dysponował kwotą dotacji wynoszącą 3,2 mld zł. To rozwiązanie obniży dług Skarbu Państwa i dług FUS oraz zmniejszy potrzeby pożyczkowe państwa" - wyjaśnia CIR.
Dziennik podkreśla, iż  Fundusz Rezerwy Demograficznej został utworzony w 2002 r. Z pieniędzy w nim zgromadzonych mają być finansowane niedobory środków w FUS.
W połowie sierpnia 2010 r. FRD dysponował środkami w wysokości ponad 12,7 mld zł. I jeśli  w br.  trafi do niego 9,5 mld zł z prywatyzacji, to pod koniec 2010 r. na koncie FRD  koncie powinno znajdować się  13,3 mld zł.

Minimalna stopa zwrotu na odpowiednich warunkach

Przy 5 proc.-ym  limicie inwestycji zagranicznych dla OFE, lepiej skupić się na rynku lokalnym. W ten sposób można uzyskać optymalizację nakładów pracy i efektywności - twierdzi w "Parkiecie"(Nr z 21.08.2010 r.) Rafał Mikusiński, wiceprezes, dyrektor inwestycyjny Amplico PTE. W jego opinii limit inwestycji zagranicznych powinien być  zniesiony,  gdy zostanie wprowadzony benchmark zewnętrzny. Nikt nie będzie bowiem narażał się na nadmierne ryzyko. Ważne natomiast są ograniczenia dotyczące jakości i klas aktywów. Określenie minimalnej stopy zwrotu powinno pozostać, jednak na rozsądnych warunkach - twierdzi Mikusiński. Powinna być ona  określona  procentowo, np. w wysokości 80-90 proc. stopy zwrotu benchmarku.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT