Ranking "Rzeczpospolitej": Generali najlepszym OFE dziesięciolecia

W rankingu OFE  przygotowanym  przez "Rzeczpospolitą" (Nr z  08.10.2009 r.),  po dziesięciu latach inwestowania składek najlepszym funduszem okazał się  Generali. Obecnie jest to najstabilniej inwestujący fundusz. Na drugi miejscu uplasował się  Polsat, a trzecią lokatę zajął   ING.  Jak zauważa gazeta, wprawdzie OFE Generali tylko w jednej kategorii rankingu: ocena ryzyka, zdobył maksymalną liczbę punktów, ale  dzięki wysokim notom w pozostałych kategoriach zajął pierwsze miejsce. Zaś z analizy wynika, że pomnaża składki klientów bezpiecznie, a  jednocześnie efektywnie, o czym świadczy bardzo duża liczba punktów w kategoriach: stan hipotetycznego konta i zmiana wartości jednostki rozrachunkowej w ciągu dziesięciu lat. Łącznie zdobył  82,78 pkt. Polsat zaś zgromadził  niewiele mniej- , 81,41 pkt , przede wszystkim dzięki rewelacyjnym wynikom. W ostatnim czasie strategia inwestycyjna funduszu, choć wydawała się ryzykowna, przyniosła dobre efekty.  Polsat zdobył najwyższą liczbę punktów aż w trzech na pięć kategorii rankingu: za stan hipotetycznego konta, stopę zwrotu w okresie dziesięciu lat oraz średnią pozycję w zestawieniach dwu- i trzyletnich stóp zwrotu publikowanych przez nadzór. Nie dostał zaś - podaje dziennik - żadnego punktu za wysokość opłat, bo pod tym względem wypada słabo. Listę OFE na podium zamyka ING (74,29 pkt), który choć do niedawna fundusz  był liderem rankingów,  ale  ostatnie lata nie są  dla niego najlepsze. Bessa na giełdzie dodatkowo pogorszyła jego osiągnięcia, podobnie jak innego dużego funduszu – Aviva.
Zaraz za pierwszą trójką  jest PZU Złota Jesień, o  prawie 15 pkt gorszy niż ING, ale zdecydowanie goni większego rywala; w ostatnim czasie poprawia wyniki.
Awans o jedno miejsce odnotowała Aviva (52,65 pkt). Fundusz ten  zdobył najwięcej punktów w kategorii opłat i jest obecnie najtańszym OFE  na rynku. Bardzo wysoko (zaraz za Generali) plasuje się też w kategorii: ocena ryzyka.
Natomiast na  trzech ostatnich miejscach, są Aegon (25,62 pkt), Pocztylion (24,45 pkt) i Bankowy (6,10 pkt), który  w ostatnim czasie bardzo wyraźnie poprawił wyniki.

Prezes ZUS:  nie będzie kłopotów z wypłatą świadczeń

Stopa bezrobocia w Polsce wzrośnie na koniec 2009 r. do 13 proc. z  obecnych 11 proc. - szacują ekonomiści. A zdaniem Mirosława Gronickiego, byłego ministra finansów składki na ubezpieczenia społeczne mogą wzrosnąć w drugim półroczu tylko o 2 proc. Jeżeli  tak się stanie - prognozuje "Rzeczpospolita"(Nr z 08.10.2009 r.) - w całym 2009 r. do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wpłynie ze składek tylko o 4,2 proc. więcej niż w 2008 r., gdy  resort finansów liczył na 6,7 proc. wzrost. Oprócz mniejszych od zakładanych wpływów ZUS boryka się też z rosnącymi wydatkami na świadczenia. Zakładano, że wzrosną one o 8,5 proc., a po pierwszym półroczu 2009 r. były one już o  około 14 proc. wyższe niż rok temu.
Zbigniew Derdziuk,  nowy prezes ZUS  uspokaja,  że na wypłatę emerytur i rent pieniędzy nie zabraknie. Według gazety,  ZUS chce mieć otwarte linie kredytowe na 5,5 mld zł. Pierwszą umowę - 2,5 mld zł - zakład  już podpisał, a w przyszłą środę rozstrzygnie przetarg na kolejne 3 mld zł. Prezes ZUS  nie wyklucza, że do końca roku firma wykorzysta 5,5 mld zł, choć według ustawy budżetowej ZUS ma pożyczyć do 4 mld zł. Pierwsza transza ma zostać uruchomiona już na przełomie października i listopada br.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT