Rynek obligacji skarbowych nie dla emerytów?

Chociaż ceny obligacji skarbowych rosną „jak na drożdżach”, nie korzystają na tym oszczędzający w otwartych funduszach emerytalnych, ponieważ OFE są  pozbawione tych papierów – informuje „Parkiet”(Nr z 10.11.2014 r.). I tak,  od początku lutego 2014 r., kiedy  otwartym  funduszom emerytalnym zabrano obligacje skarbowe i zakazano w nie inwestować, „państwowy dług jest coraz chętniej kupowany, spada jego rentowność, a ceny rosną”. Dziennik szacuje, iż  gdyby pieniądze, które miały OFE w obligacjach skarbowych, nie zostały im zabrane, przyszli emeryci do końca października 2014 r.  „zarobiliby o 8,8 mld zł więcej, niż wynika to z waloryzacji tej kwoty na subkoncie w ZUS w tym samym czasie”.

Ubezpieczenie zdrowotne rolników bez zmian

Według „Dziennika Gazety Prawnej” (Nr z 12.11.2014 r.), projekt nowelizacji ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników przedłuża na kolejny okres ( na lata 2015 i 2016) obecnie obowiązujące reguły dotyczące wysokości i sposobu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników. Tak więc  „rozwiązania przyjęte w projekcie nowelizacji ustawy są tożsame z tymi, które obowiązywały w latach 2012-2014” - podaje gazeta. Zdaniem „DGP”,  przepisy te mają  obowiązywać "do czasu opracowania zmian systemowych, przygotowywanych przez Ministra Finansów, we współpracy z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi". A idzie o  podatek dochodowy w rolnictwie - pisze dziennik. Tymczasem,  prace nad tym nie są prowadzone i podatku dochodowego dla rolników nie będzie do końca obecnej kadencji Sejmu. A wysokość składki zdrowotnej  ma  zależeć  od wysokości tegoż podatku.
Projekt nowelizacji ustawy o składkach ubezpieczenia  zdrowotnego  rolników zakłada, że „za rolników, którzy mają gospodarstwo mniejsze niż 6 hektarów przeliczeniowych, składkę zapłaci - tak jak wcześniej, budżet  państwa (czyli KRUS) – przypomina „DGP”. Natomiast  posiadający ponad 6 ha przeliczeniowych będą musieli płacić po 1 zł za każdy hektar za siebie, a także za domowników. Z kolei osoby prowadzące tzw. działy specjalne produkcji rolnej zapłacą składkę w wysokości 9 proc. kwoty stanowiącej 33,4 proc. przeciętnej płacy.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT