Spadkobiercy członków OFE otrzymali już około 0,5 mld zł

Polacy otrzymali jak dotąd  z funduszy emerytalnych po zmarłych krewnych około  520 mln zł. Tyle oszczędności zgromadziło 80 tys.  nieżyjących  członków OFE. Według ZUS, zmarło ponad 94 tys. członków II filara. Jak podaje  "Rzeczpospolita" (Nr z 25.02.2010 r.), dotychczas umarło najwięcej klientów funduszy Aviva, ING i PZU Złota Jesień - łącznie około 50 tys. członków OFE. Dane nie obejmują OFE Polsat - pisze gazeta.  Zdaniem Pawła Pytela, prezesa Aviva PTE, wypłaty z OFG są coraz wyższe i  coraz częściej przekraczają 30 tys. zł. Natomiast  Mariusz Zagajewski, dyrektor w grupie Generali uważa, że zmniejsza się liczba wypłat z umów, gdzie uposażonych nie wskazano. Tymczasem w opinii dziennika,  średnio ok. 40 proc. klientów nie zapisało w umowach o przystąpieniu do uczestnictwa w funduszu,  kto potencjalnie może po nich odziedziczyć oszczędności. "Najmniej rachunków bez wskazania uposażonych jest wśród klientów OFE PZU Złota Jesień (mniej niż 14 proc.), a najwięcej w PKO BP Bankowy (ponad 70 proc.) i w Pekao (ok. 60 proc.)" - szacuje gazeta.

Kryzys demograficzny zagraża systemowi emerytalnemu

Będzie coraz więcej emerytów przypadających na jednego  zatrudnionego. Zdaniem prof. Ireny E. Kotowskiej  z Instytutu Statystyki i Demografii SGH, za 10 lat na 100 osób w wieku produkcyjnym przypadać będzie 37 osób w wieku poprodukcyjnym. Obecnie jest to 26 osób. W 2030 r. proporcje te jeszcze bardziej się zmienią i wyniosą 100:44 - informuje "Puls Biznesu"(Nr z 25.02.2010 r.). Z kolei prof.  Krzysztof Rybiński, partner  Ernst&Young uważa, że polskiemu społeczeństwu zagraża w rezultacie kryzysu demograficznego nawet  " wojna pokoleń". Prof. Rybiński postuluje także wprowadzenie zmian do systemu emerytalnego, m.in. zmianę sposobu oceny wyników OFE.

PTE w 2009 r. zwiększyły koszty

Wydatki powszechnych towarzystw emerytalnych (PTE) zwiększyły się w 2009 r.  o około 15 proc. w stosunku do 2008 r. Jak twierdzi "Rzeczpospolita"(Nr z 24.02.2010 r.)  jest to spowodowane  przede wszystkim wzrostem kosztów, ponoszonych przez  PTE  na akwizycję. Dziennik szacuje, że w przeliczeniu na jednego klienta  wyniosły one w ub.r.  86 zł, kiedy  to w 2008 r. były na poziomie 78 zł. I tak,  koszty w przeliczeniu na jednego klienta były  najwyższe w PTE AXA i  przekroczyły 200 zł ( były wyższe o prawie 50 zł niż przed rokiem).  Z kolei w  Nordei stanowiły  113 zł, o 4 zł więcej niż w 2008 r. Natomiast najmniejsze koszty poniosło PTE Polsat – 39 zł. Jak zauważa gazeta " Polsat jest jednym z kilku podmiotów, którym w ubiegłym roku zmniejszyła się liczba klientów".
W opinii "Rzeczpospolitej", najgorętszym okresem w związku z pozyskiwaniem członków do otwartych funduszy emerytalnych jest okolica stycznia i lipca, czyli okresy towarzyszące losowaniom do OFE". PTE  wydają wtedy więcej na  kampanię reklamową, aby i zachęcić tych, którzy jeszcze nie przystąpili do OFE lub są niezadowoleni z  wcześniej wybranego funduszu.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT