Stopy zwrotu OFE wpłyną na wysokość emerytur

W opinii Krzysztofa Nowaka, członka zarządu Mercer wysokość stóp  zwrotu z OFE wpłynie  na wysokość  przyszłych emerytur. Nowak uważa - informuje  "Rzeczpospolita"(Nr z 25.05.2011 r.) -  że uchwalona w ostatnim czasie ustawa o zmianach w OFE dotyka jedynie w ograniczonym stopniu wysokości emerytur.
Ryszard Petru, dyrektor PKO BP,  podkreśla zaś znaczenie ulg podatkowych dla funkcjonowania III filara . Zdaniem Petru, , przyczyną tego, iż w Polsce w III filarze nie pojawiły się istotne ulgi podatkowe, była za mała świadomość oczekiwanej stopy zastąpienia - informuje gazeta. I podkreśla, że pracownicze programy nie rozwinęły się nadmiernie.

Środki z OFE ponownie wrócą do ZUS ?

Pieniądze zgromadzone w OFE będą przez dziesięć lat przed  przejściem  klienta funduszu na emeryturę stopniowo przenoszone do ZUS.  Jak zauważa "Parkiet" (Nr z  21.05.2011 r.) jest to pomysł Jolanty Fedak, minister pracy. ZUS ma przeniesione z OFE  środki zapisać na koncie emerytalnym i zająć  się ich wypłatą – proponuje resort pracy. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu projekt trafi pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów – zapowiedziała minister Fedak.
Michał Boni, minister w Kancelarii Premiera, powiedział  zaś gazecie, iż " jest otwarty na dyskusję o zakładach emerytalnych: czy mają to być podmioty prywatne czy publiczne oraz czy mają inwestować pieniądze czy nie". Ministrowi Boni nie podoba  się jednak pomysł, by pięć – dziesięć lat przed emeryturą pieniądze były przenoszone do ZUS – pisze dziennik. Ponadto, eksperci przekonują, że trudno sobie wyobrazić, aby oszczędności zgromadzone przez uczestników OFE, stanowiące ich własność, miały być w ciągu pięciu – dziesięciu lat przed emeryturą przeksięgowywane do ZUS i przeznaczane na wypłatę bieżących emerytur. Jeremi Mordasewicz z Lewiatana uważa, że minister pracy dąży do likwidacji emerytur kapitałowych - podsumowuje "Parkiet"..

Skokowy wzrost  zainteresowania dodatkowymi inwestycjami na emeryturę

Instytucje finansowe mówią o skokowym wzroście zainteresowania dodatkowymi inwestycjami. Widać nie tylko wzrost sprzedaży ubezpieczeń ochronno-inwestycyjnych, ale również to, że klienci wpłacają na nie coraz więcej. Zdaniem Roberta Juszczaka, prezesa  Pracowniczego Towarzystwa Emerytalnego Nowy Świat,  obserwujemy wzrost zainteresowania opłacaniem składki dodatkowej - podaje  "Rzeczpospolita" (Nr z 23.05.2011 r.). W  ramach pracowniczych programów emerytalnych pracodawca opłaca składkę podstawową, a pracownik może płacić dodatkową (maksymalnie ponad 15 tys. w tym roku).
Zanotowaliśmy wzrost sprzedaży  ubezpieczenia ochronno-inwestycyjnego Plan na Życie o 10 proc., a średnia składka wzrosła aż o 23 proc.  – tłumaczy Wiesław Mróz  z  PZU Życie w gazecie. Także w opinii  Macieja Bergera, dyrektora  Departamentu Rozwoju i E-biznesu w Nordea Życie  zainteresowanie dodatkowym oszczędzaniem  na emeryturę jest znacznie większe (w  pierwszych miesiącach br.  ok. 25-proc.,  wzrost wpłat na regularne produkty oszczędnościowo-inwestycyjne w porównaniu z ostatnimi miesiącami 2010 r.). Z kolei w  –  w  ING Życie  od sierpnia 2010 r. widoczne jest większe zainteresowanie produktem emerytalnym – Emerytura Premium.
Jak podkreśla "Rzeczpospolita", instytucje finansowe coraz odważniej zaczynają wykorzystywać zainteresowanie Polaków dodatkowym oszczędzaniem. Telewizyjną kampanię zachęcającą do oszczędzania na emeryturę prowadzą doradca finansowy Open Finance czy grupa finansowa AXA. Z kolei np. MultiBank wprowadził niedawno  pierwszy produkt emerytalny ze składką regularną (Aktywny Portfel Funduszy PRO).

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT