TK: Wyrok w sprawie OFE najpóźniej w grudniu 2015 r.

Zdaniem prof. Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego, wyrok w sprawie zmian w OFE  wydamy "najpóźniej w grudniu 2015 r." -  informuje "Puls Biznesu"(Nr z 20.08.2015 r.). Gazeta przypomina, iż w  Trybunale  Konstytucyjnym leży złożona jeszcze przez  Bronisława Komorowskiego, prezydenta  RP skarga ws. reformy OFE. Jak wyjaśnia w gazecie prof.  Rzepliński, sędzia sprawozdawca zakończył już pisanie projektu orzeczenia i jego uzasadnienia, a we wrześniu  br. odbędzie się posiedzenie TK, podczas którego sędziowie zdecydują o zaakceptowaniu dokumentów i wyznaczeniu terminu rozprawy. W opinii prezesa TK,  sprawa OFE jest niezwykle skomplikowana. "Pb" pisze, iż  już w zeszłym roku sędziowie dywagowali nad wyrokiem, ale nie przyjęli wówczas projektu orzeczenia.

Nie ma decyzji rządu w sprawie dodatkowych podwyżek dla emerytów i rencistów

Koalicji może zabraknąć czasu na uchwalenie dodatkowych podwyżek dla emerytów i rencistów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 18.08.2015 r.). Tymczasem  Ministerstwo Pracy ma przygotowane gotowe dwa warianty podwyżek emerytalnych. I tak, "pierwszy zakłada jednorazowy dodatek wynoszący 200-250 zł na osobę w zależności od tego, jakie pieniądze byłyby w budżecie do dyspozycji" - podaje gazeta.  Mogłyby one zostać wypłacone jeszcze w tym lub na początku przyszłego roku, jeśliby... Sejm zdążył z uchwaleniem specjalnej ustawy. Natomiast drugi wariant - informuje "DGP" - jest wskaźnikiem  waloryzacji, wyższym  od przyjętego w lipcowym rozporządzeniu Rady Ministrów na poziomie 0,52 proc. W obu wariantach resort rozważa ograniczenie dodatkowej podwyżki do emerytów i rencistów pobierających najniższe lub średnie świadczenia.
Według  szacunków  MPiPS, na realizację któregoś z wariantów potrzeba co najmniej 1,5 mld zł. "Sympatykiem pomysłów resortu pracy nie jest z kolei Mateusz Szczurek" - podaje dziennik.  Zdaniem gazety,  premier Ewa Kopacz nie zdecydowała jeszcze, który wariant wybrać.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT