Transferów w OFE coraz więcej

Według  szacunków ZUS, w  ostatnim listopadowym transferze na rynku OFE wzięło udział ponad 115 tys. osób - podaje  Rzeczpospolita"(Nr z 18.11.2008 r.).  Zdaniem gazety, liczba ta była o ponad 70 tys. większa niż przed rokiem . Dziennik tłumaczy, że coraz większa liczba transferów na rynku OFE może oznaczać zwiększającą się konkurencję w II filarze. Jednak Rosnąca liczba transferów zaczyna niepokoić Komisję Nadzoru Finansowego, która obawia się wzrostu kosztów związanych z walką o klienta. Już teraz rosną lawinowo koszty akwizycji OFE - ostrzega gazeta. W I półroczu br.  były one wyższe o 30 mln zł niż przed rokiem.
Według "Rzeczpospolitej", funduszem, który niezmiennie zdobył w listopadzie br. najwięcej klientów, jest OFE Axa. Zdaniem Macieja Szwarca, członka rady nadzorczej Axa PTE, jest to skutek zamierzonej polityki spółki. Celem jego firmy jest milion klientów do 2012 r. i Axa jest na dobrej drodze do jego osiągnięcia.
Od  1999 r. na zmianę funduszu zdecydowało się 2,8 mln osób. Transfery klientów OFE odbywają się cztery razy w roku: w lutym, maju, sierpniu i listopadzie. Fundusz na inny może zmienić każdy. Jeśli jednak ktoś zmienia OFE w ciągu pierwszych dwóch lat członkostwa, musi za to zapłacić z własnej kieszeni. W zależności od stażu jest to maksymalnie 160 zł.

W koszty składki na PPE

Organy podatkowe jeszcze przed kilkoma miesiącami  kwestionowały odliczanie składek na pracownicze programy emerytalne (PPE),  twierdząc, że są one wyłączone z kosztów uzyskania przychodów - informuje "Rzeczpospolita"(Nr z 18.11.2008 r.). Tymczasem resort finansów w marcu bieżącego  roku wydał  interpretację ogólną, w której stwierdził, że art. 15 ust. 1d ustawy o CIT stanowi podstawę do zaliczania do kosztów podatkowych wydatków ponoszonych przez pracodawców w ramach zrealizowanych PPE, bez znaczenia, w jakiej formie są one prowadzone. Interpretacja ta dotyczy również opłacanej przez pracodawców składki na PPE prowadzonego w formie grupowego ubezpieczenia na życie. Ministerstwo finansów  koryguje obecnie wcześniejsze, niekorzystne dla podatników interpretacje izb skarbowych - podaje gazeta.  Przykładem tego jest interpretacja ministerstwa finansów z czerwca tego roku,  która  stwierdza, że dniem, w którym składka podstawowa, stanowiąca rodzaj kosztu pośredniego, zaliczana jest do kosztu podatkowego, jest dzień jej poniesienia.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT