W OFE pozostało ponad 2,3 mln osób

Oszczędzanie na emeryturę w OFE wybrało ponad 2 mln 3 40 tys.  Polaków - szacuje "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 11.08.2014 r.), podkreślając,  iż są to dane na zakończenie 8 sierpnia br.  Według Jacka Dziekana, rzecznika prasowego  Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do systemu informatycznego ZUS  cały czas trafiają wysłane  deklaracje  o pozostawieniu składek w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Jak informuje gazeta, powołując się na Rzecznika ZUS, do systemu wpływało   dziennie około 100 tysięcy deklaracji.
"DGP" pisze, iż  przybliżone dane,  ile osób zdecydowało się na dodatkową emeryturę z OFE,  powinny być znane jeszcze przed połową sierpnia br. Dziennik zastrzega jednak, iż "nie będą one uwzględniały tych, którzy błędnie uzupełnili formularz i wobec których trwa postępowanie wyjaśniające". Ostateczne dane będą znane w drugiej połowie bieżącego miesiąca.
Jak wyjaśnia gazeta, kolejną  możliwość wyboru: OFE czy ZUS, Polacy będą mieli już za dwa lata. "Później specjalne okienko transferowe będzie otwierane raz na cztery lata" - informuje "DGP".

Transfer emerytalny z OFE do ZUS zakończony  


Okno transferowe OFE-ZUS  zostało zamknięte - podkreśla "Rzeczypospolita"(Nr  07.08.2013 r.). Jednak według gazety,  Polacy muszą   poczekać do marca 2015 r. na informacje o stanie swoich  kont emerytalnych. Dlaczego ?  "ZUS ma bowiem czas do końca marca 2015 r. na zapisanie na subkoncie każdego ubezpieczonego kwoty wynikającej z przejęcia ponad połowy aktywów funduszy emerytalnych" - przypomina dziennik. A "na  subkontach będą odnotowane zmiany związane z tym, czy dana osoba została w OFE, czy nie". Z kolei od listopada  br.  zacznie działać suwak bezpieczeństwa. W tym roku mechanizm ten będzie dotyczył ok. 1 mln osób. I tak, w 2014 r. z OFE do ZUS przepłynie 5,3 mld zł, a w 2015 r. blisko  3,8 mld zł.
Zarządzający Eques TFI podkreślają w gazecie,  iż  czarny scenariusz dla OFE się nie sprawdził i dodają, że ważna będzie jeszcze struktura osób pozostających w OFE.

OFE zaledwie marginesem systemu emerytalnego

Zdaniem Michała Szymańskiego, partnera zarządzającego  w Money Makers, "liczba osób, które pozostały w OFE, jest dużo większa, niż zakładano jeszcze miesiąc temu. Mimo tego rynek akcji nie odczuł znaczącego pozytywnego odreagowania" - podaje "Parkiet"(Nr z 07.08.2014 r.).  Szymański uważa, iż "w perspektywie roku dużym wyzwaniem dla rynku będzie proces przenoszenia aktywów OFE za granicę.(...) odbędzie się to kosztem udziału akcji notowanych na warszawskiej giełdzie" - pisze dziennik.
W opinii Michała Szymańskiego, demontaż i przekazywanie funduszom emerytalnym składek tylko niewielkiej części populacji,  oznacza, że "OFE stają się zaledwie marginesem systemu emerytalnego".

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT