W maju OFE zmieniło około 154 tys. osób

Fundusz emerytalny na inny  zmieniło  w maju 2011 r. prawie 154  tys. osób – wynika z danych ZUS. Według "Rzeczpospolitej" (Nr z 18.05.2011 r.),  jest to o 7,2 tys.  mniej niż w lutym br. W sumie od początku roku ponad 315 tys. osób zdecydowało się na zmianę OFE, w  tym ponad 110 tys. klientów straciły trzy największe fundusze: Aviva, ING i PZU . Jak podaje gazeta,  najwięcej nowych klientów przybyło zaś funduszom AXA i  PKO BP Bankowy. Zdaniem Cezarego  Burzyńskiego, prezesa  PKO BP Bankowy PTE,  "bardzo dobre wyniki tego transferu są rezultatem przyjętej i konsekwentnie realizowanej strategii sprzedażowej". Firma planuje  nadal utrzymywać pozytywny wizerunek  OFE we wszystkich obszarach, czemu ma służyć  m.in. rozpoczęta billboardowa akcja reklamowa w największych miastach Polski – zauważa dziennik. W opinii gazety,  w  porównaniu z wynikami lutowej sesji transferowej "bardziej aktywne w zabieraniu klientów konkurencji były w ostatnim czasie Aegon i Nordea", zaś  Allianz  w maju więcej osób stracił, niż pozyskał.
"Rzeczpospolita" twierdzi, iż  najbardziej aktywne na rynku wtórnym fundusze  średniej wielkości zabierają uczestników głównie największym podmiotom.
Obecnie do  OFE  należy    15,27 mln klientów.

Fundusz Rezerwy Demograficznej wspomaga budżet państwa

Fundusz Rezerwy Demograficznej (FRD), który miał zabezpieczać wypłatę świadczeń w przyszłości pada  ofiarą słabej kondycji budżetu – politycy zabierają z niego pieniądze na bieżące wydatki - twierdzi  „Dziennik Gazeta Prawna” (Nr z 16.05.2011 r.). . Tyle że w FRD  jest zaledwie 10 mld zł. Według gazety, w 2010 r.  rząd zabrał  z FRD 7,5 mld zł, w br.  będzie to 4 mld zł, a w 2012 r. 3 mld zł. "W efekcie fundusz, którym zarządza ZUS, wciąż jest fikcyjnym zabezpieczeniem wypłat naszych emerytur" - pisze dziennik. Zdaniem Stanisława Gomułki, głównego  ekonomisty  BCC, " utrzymanie FRD traci sens, bo i tak połowę kosztów rent i emerytur pokrywają podatnicy (...)System jest kompletnie niewypłacalny, to nienormalna sytuacja. A FRD to niewielki fundusz, przy obecnych brakach w FUS właściwie bez znaczenia (...) powinniśmy zająć się reformami KRUS, mundurówek, emerytur górniczych".
Kiedy w  2010 r. na bieżące emerytury przekazano aż 7,5 mld zł, zepsuto strategię inwestycyjną FRD zastrzegając, że pieniądze z prywatyzacji musi on lokować w obligacje skarbowe  państwu. Wcześniej ZUD, zarządzający FRD, zgromadzone  pieniądze inwestował skuteczniej niż TFI czy OFE. W 2010 r.  z akcyjnej części portfela uzyskał 20,35 proc. zysku ( WIG zaś  18,77 proc.).

Będzie nowa ustawa dotycząca bezpieczeństwa i efektywności OFE
 
Minister Michał Boni rozpoczął prace nad ustawą mającą poprawić efektywność i bezpieczeństwo emerytalnych oszczędności w OFE.  Odbyło się już pierwsze spotkanie  międzyresortowego zespołu w tej sprawie - informuje  „Dziennik Gazeta Prawna” (Nr z 18.05.2011 r.). Do prac przy nowej regulacji zaproszono  Komisję  Nadzoru Finansowego, Giełdę Papierów Wartościowych, Ministerstwo Finansów oraz NBP. Każdy dostał zadania do opracowania. Na.  liście ekspertów  nie ma natomiast przedstawicieli resortu pracy ani ministerstwa  skarbu,  również  zainteresowanych pracami nad ustawą - twierdzi gazeta. Według  dziennika,  który  powołuje się na  nieoficjalne  informacje,  w ustawie kluczowe kwestie dotyczyć będą sposobów polepszenia wyników funduszy, większego bezpieczeństwa pieniędzy oraz dalszych cięć w stałych opłatach pobieranych przez OFE od klientów. Uczestnicy spotkania twierdzą nieoficjalnie, iż  kluczowe kwestie przygotowywanej nowej regulacji to polepszenie wyników funduszy, większe bezpieczeństwo pieniędzy. KNF  zgłasza m.in.  propozycje dalszych cięć w stałych opłatach pobieranych przez OFE od klientów - podaje "DGP". Ponadto ma być zmieniona zasada porównywania efektywności funduszy. Obecnie  wyniki OFE porównuje sie  ze średnią wszystkich funduszy - w rezultacie  wszyscy inwestują podobnie. To ma się zmienić i wyniki OFE  mają być porównywane z zewnętrznymi wskaźnikami. Zaś w opinii prezesa GPW Ludwika Sobolewskiego, zysk z inwestycji w akcje powinien być zestawiany z indeksem WIG.  Zaproszone do prac instytucje, chcą  powołania w ramach OFE subfunduszy o różnych strategiach inwestycyjnych: agresywnych dla młodych i obligacyjnych dla starszych, tak, aby   członek OFE z upływem lat stopniowo przechodził do funduszu bezpiecznego - podkreśla dziennik.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT