W pierwszym półroczu 2011 r. dodatnie stopy zwrotu OFE

Wszystkie otwarte  fundusze emerytalne miały w pierwszym półroczu 2011 r. dodatnie stopy zwrotu. Średnio zarobiły 2,3 proc., znacznie mniej niż w drugiej połowie 2010 r., kiedy osiągnęły 8 proc. - informuje "Rzeczpospolita" (Nr z 14.07.2011 r.). Od początku roku do końca czerwca 2011 r. najlepszy wynik uzyskał Allianz. Jego zysk wyniósł 2,8 proc.i był o ponad 1 pkt proc. wyższy od wyniku najsłabszego OFE, jaki wypracowało Amplico.
Według  gazety,  drugie miejsce zajął największy na rynku fundusz – ING, który przez  sześć miesięcy br.  zarobił 2,71 proc. OFE ING  w  ostatnim czasie wyraźnie poprawił wyniki (w rankingach obejmujących rezultaty z ostatnich 12 i 24 miesięcy ING plasuje się na pierwszym miejscu; jest także liderem w zestawieniu wyników wypracowanych przez 11 lat). Na trzeciej lokacie uplasował się  fundusz  Nordea, którego stopa zwrotu wyniosła 2,59 proc. Następny , minimalnie mniej efektywny niż  Nordea (o 0,006 pkt proc.) okazał się  Polsat. Dziennik podkreśla, iz w ciągu ostatnich 12 miesiącach fundusz ten wykazał  najsłabszy wynik wśród 14 działających na rynku OFE.

FOR skarży prezydenta  za nieupublicznienie ekspertyz ws. OFE

FOR złożył skargę za nieupublicznienie ekspertyz ws. OFE. Mikołaj Barczentewicz, współpracownik fundacji FOR Leszka Balcerowicza. 
złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego  na prezydenta RP za nieupublicznienie ekspertyz, na podstawie których prezydent podpisał ustawę o cięciu składki do OFE - donosi "Gazeta Wyborcza"(Nr z 15.07.2011 r.). Jak wyjaśnia dziennik, chodzi o nieudostępnienie ekspertyz, na podstawie których prezydent orzekł, że ustawa o cięciu składki do OFE jest zgodna z konstytucją. Według "Wyborczej",  nad podobną skargą zastanawia się również były sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Jerzy Stępień.
Gazeta  przypomina, iz  dzięki ustawie  zmniejszającej  składkę do  OFE z 7,3 do 2,3 proc., państwo nie będzie musiało pożyczać w tym roku prawie 10 mld zł, a  do 2020 r. - nawet ponad 190 mld zł.  Pozostałe  5 proc.składki emerytalnej  jest zapisywane na koncie w ZUS i finansuje bieżące emerytury.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT