Walka z lichwą wzmocni największe instytucje finansowe na rynku

Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej"(Nr z 11.08.2016 r.), walka z lichwą pomoże polskiemu rynkowi finansowemu, wzmocnić   największe instytucje na rynku. "Odzyskają one wpływy, które tracą z miesiąca na miesiąc na rzecz platform pożyczek społecznościowych" - twierdzi "DGP".
Jak podaje dziennik, pomysł Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości,  na uporanie się z  nieuczciwym pożyczaniem przewiduje " wyraźne rozróżnienie limitów odsetkowych dla pożyczek w rozumieniu kodeksu cywilnego i innych dla pożyczek udzielanych przez instytucje na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1497 ze zm.) – i to na gruncie prawa karnego". Uproszczając, ukarany więzieniem  ma być pożyczkodawca, pożyczający środki  przez portal internetowy na więcej niż 10 proc. w skali roku (w to wchodzą wszystkie koszty pozaodsetkowe, jak np. opłaty za dodatkowe ubezpieczenie transakcji). " Sęk w tym, że social lending opiera się nie na przepisach dotyczących kredytu konsumenckiego, lecz na kodeksie cywilnym. (...). To może dobić polski rynek social lending. Trudno bowiem znaleźć osobę, która zechce pożyczyć środki obcemu, bez weryfikacji jej historii kredytowej, na tak niski procent" - twierdzi gazeta. W opinii "DGP", obawy potencjalnych pożyczkodawców są uzasadnione. Albowiem "z niedawno przeprowadzanej analizy domu maklerskiego NWAI wynika, że windykować trzeba ok. 16 proc. udzielonych pożyczek za pomocą platform internetowych, a dodatkowe 6 proc. ma opóźnienie w spłacie" - donosi dziennik. "Gdyby więc jedna osoba udzieliła kilkunastu pożyczek i na każdej mogła zarobić zaledwie 10 proc. rocznie, na swojej działalności statystycznie by traciła, zamiast zarobić" - podkreśla "DGP".

Czy UniCredit wycofa  się  całkowicie z akcjonariatu w banku Pekao SA ?

Ważą się losy banku Pekao SA. Jak donosi "Bankier.pl"(www.bankier.pl  z 16.08.2016 r.), nie gasną spekulacje dotyczące dalszych losów 40-procentowego pakietu udziałów w Pekao, który pozostał w rękach UniCredit. Albowiem "kurs UniCredit szoruje po dnie". Portal pisze, iż według Jean Pierre Mustiera, nowego prezesa włoskiej grupy, "na stole leży wiele opcji i żadna decyzja jeszcze nie uzyskała pełnej akceptacji". W  Mediolanie rozważane jest pełne wycofanie się z Polski - pisze Bankier.pl", powołując się na informacje agencji Bloomberg. Jeżeli obecny włoski właściciel zdecyduje się sprzedać swój pakiet walorów Pekao SA, jednym z faworytów do jego nabycia będzie PZU SA. Taka transakcja  jest jednak niemożliwa przynajmniej do połowy  października br., albowiem zgodnie z  deklaracją Włochów  podczas ostatniej sprzedaży pakietu  akcji  Pekao SA,  blokada na zbycie kolejnej  transzy  papierów polskiego banku należącego do UniCredit  potrwa 90 dni. Portal pisze, powołując się na  informacje  "Pulsu Biznesu", iż  szef Unicredit na początku września br. ma  przyjechać  do Warszawy na rozmowy z  Komisją Nadzoru Finansowego w sprawie  planów włoskiej grupy wobec Pekao SA.
Bank Pekao SA jest  drugim , największym  pod względem aktywów (169 mld zł na koniec 2015 r.)  bankiem  w Polsce i największą spółką notowaną  na warszawskiej GPW . Ponadto,  Pekao SA  jest na tle polskiego sektora bankowego spółką drogą - podkreśla "Bankier.pl".

Systemowo ważne  banki z buforami kapitałowymi

Pekao i Handlowy dołączyły do grona banków, które Komisja Nadzoru Finansowego  (KNF) chce uznać za systemowo ważne i nałożyć na  nie  dodatkowy bufor kapitałowy - informuje "Rzeczpospolita"(Nr z 12.06.2016 r.). W opinii dziennika, brakuje jeszcze mBanku, Millennium i Raiffeisen Polbanku. Jak podaje gazeta, nadzór wystąpił z wnioskiem  do Komitetu Stabilności Finansowej o  uznanie także Pekao za instytucję o znaczeniu systemowym oraz o  nałożenie  na bank dodatkowego buforu kapitałowego ( 0,75 proc. łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko). Także  dla PKO BP bufor ma wynieść 0,75 proc.,  zaś dla BZ WBK - 0,5 proc. Wspomniane trzy największe w Polsce banki (o  aktywach na koniec 2015 r. odpowiednio ok. 260 mld zł, 169 mld zł i 140 mld zł) informowały o tych buforach w raportach. Z kolei  piąty co do wielkości bank w Polsce, czyli ING Bank Śląski o aktywach  wartych  109 mln zł ma dostać bufor w wysokości 0,5 proc. Natomiast " szósty co do wielkości bank, czyli Getin Noble (aktywa rzędu 70 mld zł), ma dostać bufor 0,25 proc.,   podobnie jak ósmy co do wielkości BGŻ BNP Paribas (aktywa warte 65 mld zł) oraz dziesiąty Bank Handlowy (aktywa warte 50 mld zł)" - informuje dziennik.
Według gazety, informacji na temat postępowania w sprawie uznania za instytucję ważną systemowo i nałożenia buforów kapitałowych  nie udzieliły jeszcze czwarty co do wielkości mBank (124 mld zł aktywów), siódmy Millennium (66 mld zł) i jedenasty Alior (po przejęciu BPH jego aktywa urosną do 60 mld zł z 40 mld zł). Należy się jednak  spodziewać ze względu na ich skalę,  także dla nich  dodatkowych buforów, które analitycy szacują odpowiednio na 0,5 proc. oraz po 0,25 proc. - podaje "Rz".

Czy korzystanie z kart zbliżeniowych jest bezpieczne ?

Od kilku lat rośnie popularność kart płatniczych z chipem NFC, gdzie programator NFC  w centrach  autoryzacji kart drogą radiową zapisuje dane osobowe klienta na karcie płatniczej - pisze   "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr  z  11.08.2016 r.). Czy korzystanie z tych  kart jest bezpieczne ?  Wprawdzie banki mają  bardzo restrykcyjne i wyśrubowane procedury bezpieczeństwa danych, to jednak teoretycznie "istnieje ryzyko wykradnięcia poufnych danych poprzez przechwycenie sygnału z programatora NFC w momencie autoryzowania karty". Do tego potrzebny byłby jednak „kret”, w postaci nieuczciwego pracownika - tłumaczy dziennik. "A że  sposoby przechwytywania danych bankowych stają się coraz bardziej profesjonalne, to  zatem i metody ochrony muszą być dostosowane do postępu w kradzieży informacji" - twierdzi gazeta. Najczęściej atakowani są klienci, ponieważ  przestępcy stosunkowo łatwo mogą uzyskać nieautoryzowany dostęp do ich kont, np. przy wykorzystaniu złośliwego oprogramowania przesyłanego w specjalnie spreparowanych e-mailach czy stosując celowane ataki socjotechniczne, często połączone z phishingiem. Jednak  przestępcy coraz częściej decydują się na bezpośrednie zaatakowanie banku, a zwłaszcza   pomieszczenia z programatorem NFC. Istnieje bowiem możliwość „podsłuchania” owego urządzenia i przechwycenia sygnału, kiedy " programator NFC jest uszkodzony i wysyła sygnał dalej, niż robi to urządzenie działające poprawnie". Według eksperta Spy Shop - podaje "DGP" -  w takim przypadku namierzenie podsłuchującego jest możliwe dzięki profesjonalnym skanerom szerokopasmowym,  wykrywającym podsłuch radiowy. Banki jednak  zaopatrują  się  w skanery, " które pozwalają zmierzyć, na jaką odległość wysyłany jest sygnał NFC z czytnika.”

PKO BP zapowiada nową aplikację w IKO z  wirtualną  skarbonką, 3D Touch oraz  zarządzaniem  limitami kart


PKO Bank Polski , lider bankowości mobilnej w Polsce  odnotował, że w  II  kwartale 2016 r. do swojego konta z poziomu urządzenia mobilnego zalogowało się aż 1,7 mln klientów - donosi  "Prnews.pl"(www.prnews.pl z 18.08.2016 r.). Według portalu, są  to zarówno klienci korzystający z IKO, jak również logujący się do pełnego serwisu iPKO czy jego wersji lite. Zdaniem Łukasza Kuca, dyrektora  Biura Projektów Mobilnych i Internetowych, potwierdza to "słuszność decyzji dotyczącej ciągłego poszerzania gamy funkcji w IKO".  Dyr. Kuc zapowiada  także zmiany  w najnowszej wersji aplikacji IKO, które mają ułatwić klientom  oszczędzanie nawet na drobne wydatki oraz pomogą w zarządzaniu finansami osobistymi - pisze portal.  Wprowadzona będzie do IKO  możliwość odkładania pieniędzy na wirtualnych skarbonkach, które będzie .  można założyć na wybrany cel oraz zasilać w dowolnych odstępach czasu. Według "Prnews.pl", PKO BP  planuje  również wprowadzenie szybkiego dostępu do funkcji aplikacji dzięki 3D Touch (dla klientów korzystających z IKO na platformie iOS). "Umożliwi ona  wyświetlanie na głównym ekranie telefonu skrótów do wybranych funkcji aplikacji, po mocniejszym dotknięciu ikony aplikacji IKO (przelewy, BLIK, mapa oddziałów i bankomatów, historia konta)" - pisze portal. Ponadto, kolejną  nowością będzie możliwość zmiany PIN-u do karty oraz zarządzanie limitami kart kredytowych i debetowych (funkcja szczególnie przydatna przy wypłacie większej niż zwykle sumy pieniędzy z bankomatu lub przy jednorazowym zakupie o wysokiej wartości). Bank zamierza  dodatkowo wprowadzić także  możliwość wyświetlenia potwierdzenia operacji oraz generowania go w pliku PDF i przesłania w formie załącznika poprzez komunikator, SMS lub e-mail.
Użytkownicy logujący się za pośrednictwem aplikacji mobilnej stanowią już 24 proc. mobilnych klientów banku; aplikację mobilną IKO aktywowało ponad 700 tys. użytkowników.

ING BSK:  pierwsze po latach wypłaty z funduszy Inventum

ING Bank Śląski, likwidator funduszy inwestycyjnych " Inventum" (dawniej Idea)  do  końca sierpnia br. ma częściowo umorzyć ich jednostki, zgodnie z wycenami opublikowanymi 8 lipca br. - podaje "Parkiet"(Nr z 16.08.2016 r.). Zdaniem gazety, jest to  "jedna dobra i kilka złych wiadomości dla inwestorów zablokowanych w funduszach Inventum od dwóch lat" W opinii "Parkietu", zaś dobrą informacją  jest  ta,  że "ING BSK nie czekał do końca procesu likwidacji z wypłatą środków płynnych, które udało się pozyskać ze sprzedaży aktywów funduszy". Dziennik podkreśla, iż   likwidacja  funduszy  jeszcze  trwa.

Powstała grupa robocza  ds. ryzyka kredytów walutowych

Banki oczekują, że ustawa rozwiązująca problem kredytów walutowych zamknie kredytobiorcom drogę do dochodzenia roszczeń przed sądami - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" (Nr z 16.08.2016 r.).  Komitet Stabilności Finansowej, w którego skład wchodzą prezesi NBP, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), minister finansów oraz przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), powołał grupę roboczą ds. ryzyka kredytów walutowych. W opinii dziennika, "powstanie grupy to realizacja koncepcji zawartych w kolejnym projekcie ustawy "frankowej",  przedstawionym na początku sierpnia br.  przez Kancelarię Prezydenta RP.
Grupa ta  ma wyznaczyć ścieżkę i tempo, w jakim zwiększane będą wymogi kapitałowe wobec banków, żeby w ten sposób nakłonić instytucje finansowe do podjęcia negocjacji z klientami - pisze "DGP".
Zgodnie z prezydenckim projektem ustawy "frankowej", kredytobiorcy otrzymać mają zwrot części spreadów i jednocześnie porozumieć się z bankami w sprawie przewalutowania swoich zobowiązań na złote, na kompromisowych warunkach.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT