Waloryzacja składek w ZUS o ponad 5 proc.

W 2012 r. waloryzacja składek gromadzonych w ZUS na emeryturę wyniosła 5,18 proc. - podał resort pracy. Dla porównania, w 2010 r. waloryzacja wyniosła 3,98 proc.- pisze "Rzeczpospolita"(Nr z 23.05.2012 r.).  Oznacza to, że "do  każdego tysiąca złotych zgromadzonych na koncie emerytalnym w ramach I filara dopisanych zostanie prawie 52 zł; dodatkowe pieniądze będą zapisywane na kontach od czerwca br. Gazeta podkreśla, iż są to księgowe podwyżki i ,  dopiero przy przejściu ubezpieczonego na emeryturę  zapisy te zostaną zamienione w realne pieniądze."Rz" podaje, iż ubiegłoroczna waloryzacja jest zbliżona do wzrostu inflacji - 4,6 proc. (liczonej grudzień do grudnia), jest jednak lepsza niż wynik z inwestycji wypracowany przez fundusze emerytalne.
Od 1999 r.  waloryzacja w ZUS była cztery razy wyższa niż średnia ważona stopa zwrotu z OFE- informuje dziennik. I tak, po raz pierwszy za 2001 rok; następnie " za 2007 rok, gdy wynagrodzenia osiągnęły najwyższy w dekadzie wzrost w 2006 r. oraz rok później, gdy fundusze emerytalne straciły z powodu bessy na giełdzie".

Mundurowi nadal będą mogli być zwalniani po 30 latach wysługi

Policjanci nadal będą mogli być zwalniani po 30 latach wysługi  -  donosi "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 21.05.2012 r. ). W opinii gazety, "wyższe uposażenia mają zrekompensować funkcjonariuszom i żołnierzom wydłużenie aktywności zawodowej". Związki zawodowe domagają się zmiany okresu, z jakiego będzie ustalana podstawa emerytury. Chcą, aby takie świadczenie było określane z uposażenia z trzech lat. Tymczasem uchwalona 11 maja ustawa o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji (...), zakładała że nowa emerytura będzie ustalana na podstawie średniego uposażenia liczonego z 10 lat służby  -   pisze dziennik. Jak uważa Antoni Duda, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów w czasie senackiej Komisji Obrony Narodowej, "wydłużenie takiego okresu do 10 lat spowoduje, że w przyszłości realna wartość emerytur spadnie o 15 proc.". 
Przeciwna poprawkom  jest koalicja rządowa. A  senackie komisje praw człowieka oraz polityki społecznej i rodziny rekomendowały przyjęcie ustawy bez poprawek. Bez szans na włączenie do systemu zaopatrzeniowego są osoby służące w straży marszałkowskiej. Zdaniem Michała Deskura, wiceministra spraw wewnętrznych  "rozszerzenie katalogu służb uprawnionych do takich emerytur o lotniskową straż pożarną oraz straż marszałkowską nie jest możliwe. Służby te nie zostały uwzględnione w expose premiera "– podaje "DGP".

Platforma Usług Elektronicznych (www.pue.zus.pl) w ZUS

ZUS stawia na nowoczesność i klasyczne okienka przenosi do internetu. Zakład oficjalnie zainaugurował Platformę Usług Elektronicznych (www.pue.zus.pl) - donosi "Puls Biznesu"(Nr z 25.05.2012 r.). Zdaniem dziennika, teraz większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi będzie można załatwić bez wychodzenia z domu.  W ramach platformy stworzono bowiem  moduł ePłatnik, dedykowany zwłaszcza dla firm z sektora MSP, zatrudniających do 100 pracowników. W opinii Grażyny  Lisowskiej, dyrektor departamentu usług IT w ZUS,  "ePłatnik to proste, intuicyjne narzędzie, które oszczędza czas i zwiększa transparentność przepływu dokumentów i składek"; ma wystartować   w pełni 14 czerwca br. "PB" przypomina, iż  do  wysyłania  przez internet dokumentów ubezpieczeniowych (zgłoszeniowych  bądź rozliczeniowych),  trzeba  posiadać podpis elektroniczny weryfikowany przez tzw. certyfikat kwalifikowany. Natomiast w innych przypadkach wystarczy weryfikacja przy pomocy bezpłatnego profilu zaufanego ePUAP. Konieczna  będzie jeszcze jednorazowa wizyta w jednostce ZUS i potwierdzenie tożsamości, zaś resztę można będzie już załatwiać online.
Jak zapewnia w gazecie Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS ePłatnik pozwala na bieżąco kontrolować poprawność rozliczeń, zmniejszając obciążenia administracyjne.
Spersonalizowane konto daje wgląd do danych znajdujących się w systemie informatycznym ZUS. W serwisie  prowadzony jest również rejestr ubezpieczonych, dostępne są kreatory do obsługi płatnika, ubezpieczonego, obsługi rozliczeń, a także kreatory dokumentów płatniczych, jak ZUS RMUA, IWA, ZSWA.

Artyści domagają się włączenia środowiska do systemu ubezpieczeń

Niektóre muzea i galerie, np. warszawska Zachęta  zamknęły się dla publiczności w ramach protestu środowiska, które domaga się m.in. systemu ubezpieczeń dla artystów - podaje  "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 24.05.2012 r. ). Artyści chcą stworzenia takiego systemu, który "nie wyrzucałby artystów poza nawias społeczeństwa". Krytyk sztuki Karol Sienkiewicz na  konferencji prasowej w Warszawie twierdził, iż  "domagamy się od rządu, aby rozpoczął prace nad systemem, który włączy artystów, twórców kultury do systemu ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalnych". Natomiast zdaniem  szefowej warszawskiej galerii Zachęta, Hanny Wróblewskiej, w łańcuchu: artysta - kurator - dyrektor,  " to artysta jest - z jednej strony najmocniejszym graczem, bo to on tworzy dzieła; z drugiej strony - jest pokrzywdzony, bo najmniej ma z tego profitów" - podkreśla gazeta.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT