Wybór wariantu zmian w OFE na początku września br.

Rząd wybierze wariant zmian w OFE najprawdopodobniej  na początku września br. - donosi "Puls Biznesu" (Nr z 26.08.2013 r.), powołując się na ministra pracy Włodzimierza Kosiniaka-Kamysza. Minister pracy powiedział na antenie Trójki., iż ostatni tydzień sierpnia  ministerstwa pracy i finansów chcą wykorzystać na konsultacje.  ."Tak do końca sierpnia daliśmy sobie czas na dyskusję i spotkania. (...) Teraz przyszedł ten moment na wyciąganie wniosków z tych konsultacji, dyskusji. Jutro nie ma tego punktu w porządku obrad (...). Jeszcze w tym tygodniu sporo spotkań przed nami, czyli Ministerstwem Pracy, Ministerstwem Finansów. Warto wykorzystać ten czas do końca sierpnia, żeby na początku pewnie września podjąć określone decyzje" - powiedział Kosiniak-Kamysz. Dziennik przypomina, iż na początku lipca br. rząd zarekomendował przekazanie do konsultacji społecznych trzech propozycji zmian w systemie emerytalnym: likwidację obligacyjnej części OFE, dobrowolność udziału w OFE i dobrowolność udziału w OFE z dodatkową składką.

Polacy w  ogonie Europy pod względem oszczędności emerytalnych

Poziom zgromadzonych aktywów na osobę w Polsce w naszym kraju nie tylko nie dorównuje państwom tzw. „starej Europy", ale także Czechom, Słowacji,  Łotwie  czy Węgrom – podaje "Rzeczpospolita" (Nr z 27.08.2013 r.) za  raportem BGŻOptima „Polak Oszczędny 2013 – w poszukiwaniu zysku" .
Z raportu wynika, że na głowę Polaka przypada zaledwie 15 proc. unijnej średniej aktywów. I jeśli nawet "utrzymamy jedno z najszybszych w krajach wspólnoty tempo wzrostu aktywów, dogonienie średniej UE zajmie nam aż 27 lat" – pisze dziennik.
Niechęć Polaków do oszczędzania najlepiej ilustruje poziom stopy oszczędzania, mówiąca  procent dochodów w danym gospodarstwie domowym jest odkładany. W Polsce wynosi ona  obecnie zaledwie ok. 0,1 proc. , gdy na przykład w Niemczech wynosi 10,3 proc. a w  Czechach - 9,4 proc. Według raportu, od bardziej dojrzałych gospodarek różni nas też istotnie skłonność do oszczędzania długoterminowego. Myśląc o emeryturze polegamy więc głównie na obowiązkowych rozwiązaniach. Zdaniem  Piotra Grzybczaka, dyrektora zarządzającego  banku BGŻOptima, "aż 98 proc. oszczędności, które mają służyć nam po zakończeniu życia zawodowego znajduje się w obowiązkowych OFE. Dobrowolnie gromadzone środki stanowią jedynie około 2 proc., z czego większość jest ulokowana na Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE). IKZE, rozwiązanie, które zostało wprowadzone na początku 2012 roku, obecnie ma całkowicie marginalne znaczenie (0,02 proc. aktywów)".
"Rz" podkreśla, iż  około  75 proc.  tzw. długoterminowych  oszczędności Polaków  stanowią te zgromadzone w OFE , drugie w kolejności są rezerwy ubezpieczeniowe (ok. 20 proc.).

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT