Zaczęliśmy więcej oszczędzać w IKE

Po raz pierwszy od 2008 r. wzrosła od stycznia do lipca br. liczba osób, które oszczędzają w tzw. III filarze. Na koniec czerwca  2011 r. Polacy mieli prawie 799 tys. otwartych kont - o 7 tys. więcej niż w grudniu ub.r. Jak  podaje "Gazeta Wyborcza"(Nr z 03.09.2011 r.), indywidualne konta emerytalne (IKE) otworzyło ponad 36 tys. Polaków. "Oznacza to, że równie dużo - blisko 29 tys. kont - zostało zamkniętych". Dziennik przypomina, że twórcy reformy emerytalnej  zakładali, nie tylko w ciągu pierwszego roku 7 mln Polaków otworzy IKE, a pieniądze na nich zgromadzone przekroczą 4 mld zł. Tymczasem dodatkowe oszczędzanie nie cieszy się zainteresowaniem Polaków.  Eksperci alarmują - pisze gazeta -  jeśli sami nie zaczniemy oszczędzać na emeryturę, na starość będziemy klepać biedę.
Jednak  w opinii "wyborczej", rośnie za to liczba aktywnych kont, na które Polacy regularnie wpłacają swoje oszczędności. W ciągu roku  przybyło ich aż 11 tys.
Na koniec czerwca br. Polacy mieli  pod zgromadzone w IKE prawie 3 mld zł, o  0,7 mld zł więcej niż w analogicznym czasie ub.r.

Pracujący emeryci mają do końca września czas na złożenie w ZUS świadectwa o zakończeniu stosunku pracy

Tylko do końca  września  br. osoby nadal pracujące, które od 8 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. nabyły prawo do emerytury, mają czas na podjęcie decyzji dotyczącej swojej przyszłości zawodowej - pisze "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 02.09.2011 r.). Stoją przed koniecznością rozwiązania umowy z pracodawcą do końca września, którą  nakłada na nich art. 28 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych (Dz.U. nr 257, poz. 1726). Zdaniem Małgorzaty Hasiewicz, radcy prawnego, "wielu ubezpieczonych nadal ma problemy z interpretacją przepisów. Te są niejasne". Jeśli więc  "zdecydują się na pracę, to ZUS zawiesi wypłatę świadczenia. Jeżeli chce otrzymywać emeryturę, to musi zwolnić się z pracy" - podkreśla "DGP". I zaznacza, iż  problemy z ich interpretacją mogą mieć szczególnie osoby, które w przeszłości nabyły prawo do emerytury pomostowej lub świadczenia kompensacyjnego (nauczyciele), a  zrezygnowały z wyżej wymienionych świadczeń, bo podjęły dodatkowe zatrudnienie (np. na pół etatu). Jeżeli osiągnęły one wiek emerytalny muszą ponownie zwolnić się u dotychczasowego pracodawcy, inaczej ZUS uzna, że kontynuują one pracę rozpoczętą przed przejściem na emeryturę powszechną i zawiesi im wypłatę świadczenia.  Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS twierdzi w dzienniku. iż  do 30 września 2011 r.  "muszą złożyć w oddziale ZUS świadectwo pracy lub zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające fakt rozwiązania stosunku pracy" .
Wypłata  świadczenia emerytalnego zostanie wznowiona dopiero po zwolnieniu się z pracy u dotychczasowego pracodawcy i złożeniu wniosku w tej sprawie.

Sierpniowe zakupy akcji przez OFE

W sierpniu 2011 r. największych zakupów akcji dokonały fundusze emerytalne  ING, PZU Złota Jesień,  Nordea, Axa, Generali i PKO BP Bankowy, a wiec te OFE,  które miały mało akcji na koniec sierpnia. Przy tym sierpniowe spadki na giełdzie spowodowały, że zmniejszył się zarówno udział, jak i wartość akcji w portfelach otwartych  funduszy emerytalnych -  wynika z danych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Średni udział akcji wyniósł 33,7 proc. na koniec sierpnia br. - szacuje "Parkiet" (Nr z 06.09.2011 r.). Według dziennika, jest to  najniższy poziom od sierpnia ub.r. (na koniec lipca, było to 35,6 proc. ). Jeszcze mocniej spadła wartość portfela akcji, bo o ponad 7 mld zł - podkreśla gazeta. Według  wyliczeń "Parkietu", w całym sierpniu  br. zakupy netto zarządzających OFE wyniosły minimum 1,2–1,8 mld zł. W opinii ekspertów, " zakupy OFE nie są zaskoczeniem, lecz racjonalnym zachowaniem długoterminowego inwestora w sytuacji panicznej wyprzedaży i atrakcyjnych wycen".
Gazeta zauważa, iż " zakupy zarządzających funduszami w dwóch ostatnich miesiącach są wyższe niż wpływ bieżących składek". A OFE w lipcu i sierpniu otrzymały odpowiednio 710,7 i 772,4 mln zł składek klientów, co znaczy iż "relokowały aktywa, głównie kosztem obligacji skarbowych".
Spadła bowiem wartość portfela obligacji, i to mimo że ceny tych papierów rosły (spadała ich rentowność).
Najwięcej akcji w portfelu ma obecnie Polsat – 37,4 proc. oraz  Nordea – 35,7 proc.

W OFE już ponad 15,4 mln uczestników

Według danych ZUS, liczba klientów OFE wzrosła  w sierpniu 2011 r. o  2,9 tys. osób  - podaje "Rzeczpospolita"(Nr z 06.09.2011 r.). Według dziennika,  który powołuje sie na Analizy Online,  dynamika przyrostu nowych klientów wróciła do niskiego poziomu z pozostałych miesięcy br. Łącznie od początku 2011 r. liczba osób związanych z OFE zwiększyła się o 512 tys. osób, czyli o 3,4 proc. - szacuje gazeta.
I tak w sierpniu br.  największą dynamikę przyrostu uczestników OFE  na poziomie prawie 2 proc. miał fundusz Aegon. Za nim uplasowały się PKO BP Bankowy i Nordea, które zwiększyły w ubiegłym miesiącu liczbę  klientów odpowiednio o 1,8 proc. i 0,7 proc.
Obecnie otwarte  fundusze emerytalne mają 15,4 mln uczestników.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT