Zarządzający OFE najtrudniejsze relacje mają ze Skarbem Państwa

Otwarte fundusze emerytalne ulokowały najwięcej pieniędzy w spółkach należących do Michała Sołowowa, Leszka Czarneckiego i Zygmunta Solorza-Żaka - twierdzi "Parkiet"(Nr z 17.01.2013 r.). Dziennik szacuje, iż  na koniec 2012 r. po ponad dwa mld zł   wyniosła w portfelach OFE wartość akcji spółek należących do Michała Sołowowa i Leszka Czarneckiego, a   1,6 mld zł  czterech spółek Zygmunta Solorza-Żaka.  Gazeta podkreśla, ze "udział  akcji spółek danego inwestora w portfelu OFE nie jest jednak równoznaczny z oceną spółki czy jej większościowego akcjonariusza". W opinii Ewy Radkowskiej -Świętoń, wiceprezesa i  dyrektora ds. inwestycji ING PTE,  "z punktu widzenia inwestorów finansowych znaczenie ma to, jak zachowuje się kurs danej spółki w długim okresie. I to dla nas jest prawdziwa ocena danej spółki i zachowania (...) dominującego akcjonariusza". 
Zdaniem gazety, która powołuje się na osoby z branży emerytalnej,   jednak  nadal  najtrudniejsze relacje mają zarządzający OFE   ze Skarbem Państwa. Przede wszystkim dotyczy to wprowadzenia do statutów spółek, gdzie SP  nadal jest wiodącym akcjonariuszem.

W OFE oszczędza blisko 16 mln  osób

Na koniec grudnia 2012 r. liczba uczestników otwartych funduszy emerytalnych sięgnęła 15,94 mln osób, to jest  o 449 tys. osób (3 proc.)  więcej niż na koniec 2011 r. - podaje "Rzeczpospolita"(Nr z 17.01.2013 r.).W minionym roku największy napływ klientów wystąpił w miesiącach, w których odbyło się losowanie wśród potencjalnych uczestników OFE. W wyniku samych losowań OFE pozyskały 357 tys. osób - pisze gazeta, powołując się  na szacunki Analizy Online. I tak,  najwięcej uczestników pozyskały w 2012 r . fundusze, które brały udział w 2 losowaniach. PKO BP Bankowy OFE zwiększył liczbę klientów o prawie 120 tys., do 658 tys. na koniec roku, a  Generali OFE powiększyło liczbę uczestników o ponad 116 tys. ( w rezultacie liczba  klientów przekroczyła 1 mln).
Natomiast w wyniku sesji transferowych więcej osób odeszło  z  Aviva OFE - prawie 20 tys. oraz Nordea OFE - ponad 10 tys. "Rz" podkreśla, iż  obecnie  znaczenie transferów w pozyskiwaniu członków do OFE wyraźnie osłabło w  efekcie  zakazu akwizycji.
W 2012 r. samodzielną decyzję o wyborze OFE podjęło prawie 93 tys. osób; ponad połowa z nich  wybrała  ING OFE..

TK : ustawa  zakazująca  pobierania  Polakom jednocześnie pensji i emerytury niekonstytucyjna
 
Rząd nie miał prawa zakazać pobierania 40 tys. Polakom jednocześnie pensji i emerytury - uznał Trybunał Konstytucyjny.  TK  uzasadniając  wyrok  w sprawie emerytur zawieszonych od 1 października 2011 r. , ograniczył krąg uprawnionych do odwieszenia świadczenia przez ZUS. Chodzi o nowelizację ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - wyjaśnia "Gazeta Wyborcza"(Nr z 17.01.2013 r.).  Dodatkowy art. 103a  noweli  mówi, że jeśli  osoba, pobierająca  emeryturę i wciąż pracująca  na etacie w swoim zakładzie pracy (z którego nigdy się nie zwolniła), chce nadal dostawać świadczenie, musi się zwolnić z pracy. Nowe przepisy wprowadziła była szefowa Ministerstwa Pracy Jolanta Fedak - pisze "GW".  Emeryci musieli do końca września 2011 r. odejść z pracy, ponieważ inaczej  od 1 października 2011 r.  ZUS zawiesił im emeryturę.
Emeryci  teoretycznie mogli się ponownie zatrudnić (nawet następnego dnia po zwolnieniu),  aby pobierać i emeryturę, i pensję, ale  na to musiał się zgodzić pracodawca.
Negatywną opinię o ustawie wydał pierwszy prezes Sądu Najwyższego Stanisław Dąbrowski, który ocenił  "takie zachowanie ustawodawcy (...) jako odebranie praw nabytych." Jego zdaniem proponowany przepis "narusza wszelkie możliwe zasady prawa ubezpieczeniowego i konstytucyjną zasadę praw nabytych i powinien zostać usunięty z projektu". Ustawę przegłosował  jednak Sejm.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT