Zmiany w systemie emerytalnym prawdopodobnie od 1 stycznia 2014 r.

Zdaniem  Ludwika  Koteckiego, głównego  ekonomisty  w Ministerstwie Finansów,  ewentualne zmiany w systemie emerytalnym powinny wejść w życie 1 stycznia 2014 r. - informuje "Parkiet"( Nr  z 31.05.2013 r.). W  opinii Koteckiego, najważniejsze, aby  system, który ewentualnie zostanie stworzony czy zmodyfikowany  był stabilny i aby "wszyscy wiedzieli, jak ma on funkcjonować i jak mają być wypłacane emerytury" - podaje dziennik.  Ponadto,  " uzasadnione jest dalsze obniżenie opłat" pobieranych przez OFE  - poinformował  Kotecki podczas  debaty zorganizowanej przez PAP Biznes:  „Wpływ zmian w OFE na rynki finansowe". Jego zdaniem,  jest już  "prawie gotowy przegląd systemu emerytalnego" - pisze dziennik - i ma  być przedstawiony w ciągu najbliższych dwóch tygodni – twierdzi gazeta. "Idea przeglądu jest generalnie prosta. Przedstawić diagnozę i ewentualnie zaproponować rozwiązania, które z tej diagnozy płyną" – stwierdził  Kotecki. Jego zdaniem,  resort finansów zaproponował wariant  "najtańszy z możliwych"; stopniowe, przez 10 lat przenoszenie środków z OFE do ZUS. Zgodnie z nim to ZUS wypłacałby emerytury kapitałowe. "System wypłat emerytur trzeba tak skonstruować, aby był bezpieczny".
Kotecki dodał, że w przeglądzie nie będzie forsowane żadne konkretne rozwiązanie, ale będzie on przedstawiał wady i zalety poszczególnych wariantów - podkreśla "Parkiet".
Natomiast według Wiktora Wojciechowskiego,  głównego  ekonomisty  Invest-Banku, "przenoszenie pieniędzy z OFE do ZUS na kilka lat przed przejściem na emeryturę spowodowałoby w pierwszym okresie dużą podaż instrumentów posiadanych przez fundusze".  W jego opinii,  giełdowi  gracze obawiają się, "czy niedługo OFE w krótkim czasie nie będą musiały sprzedać dużej części swoich aktywów". Z kolei Andrzej Bratkowski,  członek RPP powiedział, że "należałoby zacząć się zastanawiać, w jaki sposób uwalniać polski rynek kapitałowy od inwestora, który de facto nie jest inwestorem rynkowym" Zdaniem Bratkowskiego, gdyby wprowadzić dobrowolność OFE,  to „mielibyśmy do czynienia z jednorazowym przesunięciem części aktywów z OFE do ZUS czy inne instytucji publicznej" - pisze gazeta.

OFE: zostaną zlikwidowane, czy tylko przycięte ?
 
Pozostawienie systemu emerytalnego bez zmian nie wchodzi już w grę - twierdzi "Puls Biznesu"(Nr z 29.05.2013 r.). Zdaniem gazety,  rząd już dawno uznał, że "dla finansów publicznych wysiłek odkładania pieniędzy w OFE jest nie do udźwignięcia i trzeba się tego ciężaru pozbyć — w całości albo w dużej części". "PB" podkreśla, iż  reforma emerytur kapitałowych z 1999 r. miała  nas "uchronić przed skutkami kryzysu demograficznego, który za około dekadę zacznie nękać naszą gospodarkę (...)Uskładaliśmy przez ten czas około 270 mld zł i o tyle w przyszłości zmniejszą się zobowiązania ZUS wobec obywateli. Przy 2 bln zł zobowiązań ZUS to ciągle niewiele, ale zawsze coś".

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT