Zmniejszy się liczba osób przystępujących do OFE

Osoby, które powinny zapisać się do OFE, a jeszcze tego nie zrobiły otrzymają z  ZUS listy ponaglające do zapisania się do funduszu emerytalnego. Zgodnie z prawem osoba, która rozpoczyna pracę, ma siedem dni na podpisanie umowy z funduszem emerytalnym. Jeśli tego nie zrobi, ZUS właśnie w taki sposób jej o tym przypomina - pisze "Rzeczpospolita"(Nr z 05.06.2009 r.). Po otrzymaniu listu z ZUS te osoby (ok. 157 tys. osób)  będą mieć czas do 10 lipca br.  na podpisanie umowy z jednym z funduszy emerytalnych. Jeśli tego nie zrobią, ZUS losowo przypisze im fundusz. Według dziennika, zwykle między 60 a 70 proc. osób rozpoczynających pracę wybiera fundusz samodzielnie. Tym razem zastanawiająca jest  jednak niska liczba osób, do których ZUS planuje wysłać powiadomienia.  W tym roku ZUS wyśle łącznie o ok. 95 tys. mniej listów (ok. 380 tys.) niż rok wcześniej (ok. 475 tys.) - pisze gazeta. I wyjaśnia, że oznaczać to może, że więcej osób samodzielnie zapisuje się do OFE. W opinii dziennika,  w najbliższych latach będzie się zmniejszać liczba osób, które przystępują do OFE ze względu na trendy demograficzne. Już w  2008 r. do OFE zapisało się prawie 690 tys. osób, podczas gdy rok wcześniej było to prawie 781 tys.
W wyniku lipcowego losowania nowi członkowie trafią do jednego z sześciu funduszy emerytalnych: AIG, Allianz, Axa, Generali, Pekao i Pocztylion.

ZUS: jedna trzecia wniosków o emeryturę pomostową odrzucona

Z danych ZUS wynika, że zwiększa się liczba wniosków o emerytury pomostowe; w sumie 369 osób złożyło dokumenty o przyznanie takiego świadczenia. Jednak aż 111 osób otrzymało decyzje odmowne -podaje "Gazeta Prawna"(Nr z 04.06.2009 r.). Organ rentowy może bowiem odmówić przyznania tego świadczenia, jeżeli na podstawie przedłożonej z wnioskiem dokumentacji nie można ustalić charakteru czy stanowiska pracy, przynależności resortowej zakładu pracy oraz faktu, czy praca była wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy - zauważa dziennik. W niektórych przypadkach powodem tego są nieprawidłowo wystawione świadectwa pracy. Jolanta Louchin, dyrektor Archiwum Państwowego Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku powiedziała "GP", że ZUS czasami kwestionuje świadectwa pracy tylko dlatego, że pieczątka osoby wystawiającej jest nieczytelna. W takim przypadku pracownicy szukają w archiwach dokumentów potwierdzających pracę uprawniającą do emerytury pomostowej. Dopiero w postępowaniu odwoławczym przed sądem dopuszczone są inne dowody, na przykład zeznania świadków - pisze dziennik.

Pełna wersja wiadomości prawno - gospodarczych - czytaj na gazetaprawna.pl

ZUS zbuduje platformę  internetową dla klientów

ZUS ma rozpocząć  w br. budowę platformy informatycznej, która ma umożliwić   m.in. sprawdzenie danych zapisanych na kontach emerytalnych oraz składanych wniosków czy dokumentów.  Docelowo każdy ubezpieczony, wpisując PESEL będzie mógł sprawdzić stan swojego konta emerytalnego - twierdzi w "Gazecie Prawnej"(Nr z 03.06.2009 r.) Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS. Jego zdaniem,  zainteresowanie taką formą usług może być duże. Tylko w ciągu niespełna dwóch lat funkcjonowania tzw. Elektronicznego Urzędu Podawczego klienci ZUS skorzystali z niego 17 tys. razy. Najczęściej składano wnioski o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami, o które wystąpiło prawie 9 tys. firm. Można też złożyć tam wniosek o zwrot nadpłaconych składek i o ustalenie przekroczenia rocznej granicy podstawy wymiaru składek. Odpowiedź ZUS trzeba jednak odebrać osobiście.
Według Wiesława  Paluszyńskiego, wiceprezesa  Polskiego Towarzystwa Informatycznego, ZUS zakończył porządkowanie swojego systemu informatycznego. Umożliwi to wprowadzenie w ciągu dwóch lat standardów obsługi klientów od dawna obowiązujących w bankach.

Pełna wersja wiadomości prawno - gospodarczych - czytaj na gazetaprawna.pl

Transfery rosną

Coraz więcej członków II filara zmienia fundusz emerytalny. Tylko w maju br. padł kolejny  rekord - OFE  zmieniło ponad 145 tys. osób.  Jak podaje Komisja Nadzoru Finansowego,  najwięcej nowych klientów pozyskał OFE Axa. Saldo transferów w tym funduszu  wyniosło ponad 17 tys. Z kolei drugie pod względem wielkości saldo transferów odnotował OFE PZU Złota Jesień (7,3 tys.). Za nim uplasowały się OFE Generali, OFE ING oraz OFE Allianz  - pisze "Rzeczpospolita"(Nr z 03.06.2009 r.). Według dziennika, pozostałe OFE tracą klientów. Trend ten najbardziej widoczny jest w przypadku OFE AIG, w przypadku którego saldo transferów wyniosło -24,8 tys. osób.
Zdaniem  Grzegorza Chłopka, wiceprezesa  ING PTE, wpływ na rosnące transfery ma malejący rynek pierwotny, który wynika z obecnej sytuacji gospodarczej.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT