Adwokata wybiera ubezpieczony, a nie ubezpieczyciel

Niedopuszczalne jest przerzucenie prawa wyboru prawnika z klienta na jego ubezpieczyciela -informuje "Rzeczpospolita"(Nr z 12.11.2013 r.), powołując się na wyrok luksemburskiego Trybunału Sprawiedliwości.  Zgodnie z orzeczeniem TS,  firma asekuracyjna nie może więc zawierać w umowach ubezpieczenia ochrony prawnej postanowień, które pozwalają jej pokrywać koszty adwokata z wyboru tylko wtedy, kiedy to ona zdecyduje, że sprawę wolno powierzyć zewnętrznej kancelarii, a nie jej pracownikom – pisze gazeta. Według "Rzeczpospolitej", TS orzekał w sprawie Jana  Sneller, który pozwał w Amsterdamie towarzystwo ubezpieczeniowe DAS . Ubezpieczyciel odmówił bowiem pokrycia kosztów obsługi prawnej świadczonej przez wybranego przez tego klienta prawnika w procesie z jego byłym pracodawcą. DAS  utrzymywał zaś, że z umowy ze Snellerem, wynikało, że "to DAS ma prawo wyrażać zgodę na wszczęcie procedury przed sądem lub organami administracji przez swojego klienta, jeżeli opłaty miałyby pochodzić z polisy, a także decydować – i to jedynie w określonych przypadkach – o dopuszczalności obsługi prawnej ubezpieczonego z jego wyboru".

Dobre  wyniki  z inwestycji PZU SA w III kwartale 2013 r.

Zysk netto Grupy PZU SA  w trzecim kwartale 2013 r.  okazał się wyższy od prognoz analityków, chociaż spadł do 1,09 mld zł  z 1,12 mld  uzyskanego w analogicznym czasie rok wcześniej - podaje  "Rzeczpospolita"(Nr z 14.11.2013 r.). Jak twierdzi w gazecie Kamil Stolarski, analityk Espirito Santo,  "zysk netto jest wyższy od oczekiwań, głównie dzięki bardzo dobremu wynikowi z inwestycji (...) spółka ma znaczące środki na wypłatę dywidendy. " Natomiast skonsolidowany zysk netto PZU SA za omawiany okres  wyniósł prawie 2,8 mld zł, czyli niemal tyle samo co rok wcześniej. Tymczasem - pisze  dziennik -  rynek spodziewał się wyniku finansowego PZU na poziomie 2,6 mld zł.
Według "Rz",  kurs akcji PZU SA wzrósł o niemal trzy procent, podczas gdy kurs WIG20 spadł  o  ponad cztery procent.

Kiedy będzie można "sprawdzić"  auto w internecie ?

Za kilka miesięcy ma być możliwy  internetowy dostęp do danych o samochodzie - donosi "Dziennik Gazeta Prawna" (Nr z 13.11.2013 r.). W opinii dziennika, nowy system Centralnej Ewidencji Pojazdów pozwalał będzie na sprawdzenie historii samochodu: rejestracji czy zmiany właściciela. Nowy nabywca  używanego auta będzie mógł "prześwietlić"  samochód jeszcze  przed jego zakupem, jakie są jego dane techniczne, czy jest kradzione i ilu miał właścicieli.  "W planach jest także udostępnienie w internecie danych z poszczególnych przeglądów technicznych auta" - pisze "DGP". Zdaniem Nikodema  Bończy-Tomaszewskiego,  dyrektora  Centralnego Ośrodka Informatyki, " kwestie techniczne są już gotowe, trzeba poczekać jeszcze na zmiany w prawie" ( MSW skierowało projekt nowelizacji do uzgodnień międzyresortowych). Jak podaje gazeta,  planowane jest także  udostępnianie informacji o wynikach przeglądów technicznych samochodów; notowane w systemie byłyby też sytuacje negatywnego wyniku badania technicznego.  Rozważany jest też pomysł, aby stacje diagnostyczne miały obowiązek fotografowania badanych samochodów (fotografie byłyby m.in. informacją dla policji o nielegalnych przeróbkach samochodu).
W drugiej fazie udostępniania informacji o pojazdach planowane jest także załączenie danych ubezpieczycieli, co  pomogłoby zweryfikować bezwypadkowość samochodu - podkreśla gazeta.

Na razie bez podwyżek cen polis komunikacyjnych


Polisy ostatnio nie drożeją i  w najbliższym czasie ta tendencja powinna się utrzymać - twierdzi "Rzeczpospolita"(Nr z 14.11.2013 r.). Dziennik szacuje, że  najtańsze obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu obecnie kupimy w Liberty Direct, Proamie oraz PZU SA.  Według gazety, najbardziej atrakcyjne cenowo pakiety polis (OC i autocasco) oraz samo autocasco oferują  natomiast  Compensa, Warta i Uniqa. Dziennik ostrzega jednak, iż  często  ubezpieczyciele - aby  przyciągnąć klientów - oferują  ochronę na granicy opłacalności. Taka sama ochrona może być różnie wyceniania przez różnych ubezpieczycieli. " Żeby ubezpieczenia komunikacyjne były rentowne, ich ceny powinny być o 30-50 proc. wyższe"' - pisze "Rz".Na wysokość składki ma  wpływ wiele czynników, m.in. wiek kierowcy, pojazdu, wcześniejsza szkodowość, miejsce rejestracji auta oraz ... rosnące koszty zadośćuczynień. Z kolei w przypadku cen polis AC , na stawki mają wpływ  m.in.  miejsce parkowania oraz sposób rozliczenia - gotówkowy lub bezgotówkowy.
Zdaniem  Macieja Kuczwalskiego, eksperta  multiagencji CUK Ubezpieczenia, nowy rok 2014 r.  po tegorocznych spadkach  przyniesie jednak  wzrosty cen ubezpieczeń komunikacjnych - zauważa "Rzeczpospolita".

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT